Reklama

Ponúkame niekoľko možností prezentácie.

PR neobmedzená prezentácia:
1. Neobmedzený počet článkov v priebehu jedného roka. Články sa nikdy nevymažú a zostávajú trvale. Články nie sú obmedzené dĺžkou textu ani množstvom obrázkov. Cena: 600,- €

2. Jeden PR článok s neobmedzenou dĺžkou textu a množstvom obrázkov. Cena: 25,-

V cene je zahrnutá redakčná podpora (ak nemáte vlastné články, naša redakcia vám ich podľa vášho zadania pripraví a zašle ku korektúre. Za nami spísané články si nerobíme nároky na autorské práva a smiete ich využiť aj pre iné médiá).

Bannerová prezentácia:

           1. Banner 1a Fix - ( 640 x 310 ) banner je stabilne zverejnený na úvodnej stránke. Cena za mesiac: 350,-
           2. Banner 1a Rol - ( 640 x 310 ) banner sa náhodne načítava. Cena za mesiac: 250,-
           3. Banner 2b - ( 566 x 100 ) banner sa zobrazuje na úvodnej stránke a vo vybraných kategóriách stabilne. Cena za mesiac: 200,-
           4. Banner 3c - ( 160 x 600 / 300 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 200,-
           5. Banner 4d - ( 160 x 160 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 150,-
           6. Banner A - banner podľa vlastnej veľkosti. Cena za mesiac: dohodou

       

Spätný odkaz:

Spätný odkaz v päte webe - Cena za rok: 70,-Tapeta pozadie webu:

Tapeta (firemné logo + napr. obrázky) Cena za mesiac: 300,-Ponuka reklamného priestoru pre agentúry:

Ak ste agentúra a zastupujete niekoľko klientov, kontaktujte nás emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.


 

REKLAMA
sobota, 04 júl 2020

Všetko to, čo ste o olivách doposiaľ nevedeli

Zverejnené v ZAUJALO NÁS utorok, 24 apríl 2018 11:53

Taká banalita. Ľudia to majú v kuchyni často – či už ako zavárané plody, alebo ešte častejšie v podobe oleja, na ktorom vyprážajú všetko od výmyslu sveta. Áno, hovoríme o olivách, o tých stredne veľkých plodoch hýriace nádhernými farbami. Od svetlo zelenej, hnedej, fialovej až po čisto čiernu. Ak sú vhodne upravené a kombinované s inými potravinami, chutia naozaj znamenite.

Ale viete vy vôbec odkiaľ sa dostali na náš stôl? Že nie? Tak poďme teda pekne po poriadku. So stromom olivovníka sa ľudia stretávali už pred dobrými šesť tisíc rokmi. Vieme to veľmi dobre doložiť písomnými zmienkami nájdenými v Palestíne, Sýrii a Kréte. Odtiaľ sa rozšíril na africký kontinent a z neho späť do celej Európy a Ázie v ich strednom pásme. Tam sa aj začal olivovník vo veľkom pestovať a šľachtiť.

Pravda, olivovník sa pestuje aj v Južnej Amerike, Austrálii avšak oblasť stredomoria sa pestuje najviac z celosvetovej produkcie olív. Hovorí sa, že až deväťdesiatpäť percent. Pestovaním a šľachtením sa dosiahlo to, že ho začali cielene pestovať v rôznych oblastiach sveta a aj vo forme oleja, prenikol do nespočetne veľa zdravých receptov.

 

Olivy pochádzajúce zo stredomoria chutia najlepšie

Najpočetnejšie zo všetkých olivovníkov na svete je zastúpený olivovník európsky (Olea europaea). Odhaduje sa, že existuje v približne štyridsiatich variantoch. Ostatné druhy majú iba malý hospodársky význam v globálnom poňatí. Európsky olivovník je asi sedem metrov vysoký a nerovnomerne vyrastený.

Jeho veľkou zvláštnosťou je, že sa v priemere dožíva niekoľko stoviek rokov a niektoré stromy vraj až niekoľko tisíc. Opeľuje sa cudzoopelivými kvetmi a niektoré odrody sa opeľujú samé. Po opelení sa z kvetov vytvára tvrdý plod, kôstkovica. Je oválneho tvaru zhruba veľkosťou šľachteného hrozna.

Farba plodu olivovníka je taktiež rozličná. Záleží od stupňa zrelosti. A tak sa stretávame s olivami zelenými, hnedými, fialovými a čiernymi. Zberajú sa obyčajným potrasením stromu. Plody padajú do pripravených plachiet, aby sa čo najmenej poškodili. Niektoré druhy sa zvyknú oberať aj ručne.

Olivovník si môžete pestovať aj vy doma. No tu treba povedať, že nie je vhodný na pestovanie v týchto zemepisných šírkach aj napriek tomu, že celkom dobre znáša mráz. Skôr odporúčame pestovanie olivovníka z pohľadu estetiky, pretože jeho kadejako pokrútené korene a vetvy vytvárajú v domácnosti nádych exotiky.

 

Najdôležitejší produkt z olivovníka je kuchynský olej

Či nám veríte alebo nie, až deväťdesiat percent plodov olivovníka sa používa na výrobu olivového oleja a len zbytok ako chutný pokrm, ktorý sa kombinuje na nekonečne veľa spôsobov. Aby sa ale dali olivy jesť, musia sa upravovať fermentáciou, aby sa neutralizovala horká fenolová zlúčenina Oleuropein. Ten sa nachádza v nezrelých plodoch a tak zhruba platí, že čím zrelšia oliva, tým lahodnejšia chuť a naopak.

Okrem fermentácie sa olivy nakladajú do octu, soli, a rôznych nálevov. Po tomto kroku prichádza na rad spomínaná kombinácia s inými plodinami alebo potravinami. Ryby, syry, chlieb, paprika, mandle, kapari, atď. Toto všetko vynikajúco chutí spolu s olivami.

Nielen chuť, ale aj účinky látok v nej obsiahnutých robia z olív prvotriednu požívatinu. Sú zdrojom vitamínov A a B, draslíka, železa a jódu. A nielen tých. Taktiež flavonoidy, antokymíny, steroly, polyfenoly a tokofenoly. Všetky tieto látky sú veľmi prospešné pre ľudský organizmus. Majú protizápalové účinky, zlepšujú imunitný systém a celkovo čistia organizmus. Preto sa ľudia žijúci v oblasti stredmoria okrem iného dožívajú vyššieho veku.

 

Naučte sa rozoznávať kvalitný olivový olej

Hoci olivy ako také sú mimoriadne obľúbenou potravinou, ešte obľúbenejším je olej, ktorý sa z nich vyrába. Postup je nasledovný. Vybrané druhy olív sa posekajú nadrobno, pomiešajú na jemnú pastu a následne sa z nej lisovaním za studena oddeľuje olej známy ako extra panenský olivový olej. Panenský olej sa získava rovnakou technológiou, avšak už bez prihliadnutia na kvalitu olív.

Ostatné formy získavania oleja z olív sú považované za menej kvalitné. Napríklad rafináciou, tzn. znižovaním kyslosti cestou tepla a vysokého tlaku, sa získava bežný olivový olej. Prípadne, vylisované zvyšky olív sa rozpúšťajú na konzistenciu oleja, ktorý je tiež použiteľný v kuchyni.

Ako vidíte nie je olej ako olej. Ten najkvalitnejší je teda extra panenský. Je síce zo všetkých najdrahší, ale všetci vieme, že za kvalitu sa musí niečo obetovať, inak to nejde. Olivový olej je ideálne skladovať v sklenených flašiach tmavej farby, aby bol uchránený od slnečného žiarenia. Tie lacnejšie sa balia do umelohmotných obalov. Vtedy máme takmer istotu, že ide o rafinovaný olej. Olivový olej na bežnú konzumáciu sa predáva poväčšinou vo veľkých obchodných reťazcoch.

Kvalitný olivový olej nájdete v špecializovaných predajniach, alebo na internete. Dajte pozor tak isto na dobu jeho spotreby. Tá je pre bežný olej zhruba rok a pol a pre ten kvalitný panenský maximálne do jedného roku.

Napíšte komentár

 


 

Hľadáte bezpečné a rýchle pôžičky na akýkoľvek účel? Riešením je Pôžičkomat.sk, overený poskytovateľ rýchlych online pôžičiek.

 


 

Hľadáte nové bývanie v Bratislave? Developer Finep ponúka predaj bytov v Bratislave za atraktívne ceny.