Reklama

Ponúkame niekoľko možností prezentácie.

PR neobmedzená prezentácia:
1. Neobmedzený počet článkov v priebehu jedného roka. Články sa nikdy nevymažú a zostávajú trvale. Články nie sú obmedzené dĺžkou textu ani množstvom obrázkov. Cena: 600,- €

2. Jeden PR článok s neobmedzenou dĺžkou textu a množstvom obrázkov. Cena: 25,-

V cene je zahrnutá redakčná podpora (ak nemáte vlastné články, naša redakcia vám ich podľa vášho zadania pripraví a zašle ku korektúre. Za nami spísané články si nerobíme nároky na autorské práva a smiete ich využiť aj pre iné médiá).

Bannerová prezentácia:

           1. Banner 1a Fix - ( 640 x 310 ) banner je stabilne zverejnený na úvodnej stránke. Cena za mesiac: 350,-
           2. Banner 1a Rol - ( 640 x 310 ) banner sa náhodne načítava. Cena za mesiac: 250,-
           3. Banner 2b - ( 566 x 100 ) banner sa zobrazuje na úvodnej stránke a vo vybraných kategóriách stabilne. Cena za mesiac: 200,-
           4. Banner 3c - ( 160 x 600 / 300 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 200,-
           5. Banner 4d - ( 160 x 160 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 150,-
           6. Banner A - banner podľa vlastnej veľkosti. Cena za mesiac: dohodou

       

Spätný odkaz:

Spätný odkaz v päte webe - Cena za rok: 70,-Tapeta pozadie webu:

Tapeta (firemné logo + napr. obrázky) Cena za mesiac: 300,-Ponuka reklamného priestoru pre agentúry:

Ak ste agentúra a zastupujete niekoľko klientov, kontaktujte nás emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.


 

REKLAMA
streda, 28 júl 2021

Vône života od Táni Keleovej-Vasilkovej

Zverejnené v VOĽNÝ ČAS štvrtok, 19 november 2015 21:52

„Po smrti môjho ocka som po prvý raz prežívala tvorivú krízu, takže som zopár mesiacov vôbec nepísala,“ priznala spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková pred časom v rozhovore pre portál Romantika.estranky.sk. Smrť jej otca, známeho horolezca Františka Keleho výrazne ovplyvnila ju i celú rodinu, a tak aj venovanie novej knihy je jasným odkazom:

„Mojej milej a smutnej mame.“

 

Tánine fanúšičky sa stále pýtali, kedy vyjde nová knižka a tá je tu.
Vône života.
Sú premenlivé ako dni striedajúce sa s nocou. Zároveň majú v sebe čosi krásne nemenné. Vôňu domova... a lásky. Takmer všetky po nej túžime. Po istote, ktorá nás zahrieva a poskytuje pocit bezpečia. Ktorá nám dovoľuje dýchať a plniť si sny, menšie či väčšie životné plány.

Magda a Lenka, hrdinky príbehu, nie sú výnimkou. Túžia po istote a láske ako milióny iných žien na celom svete.
Inak je to s Alicou. Sníva o práci v zahraničí, o slobode a manžela ani deti k svojmu šťastiu nepotrebuje. No možno je to celkom inak...

Najobľúbenejšia a najpredávanejšia slovenská spisovateľka vydala už dvadsaťosem kníh a ich predaj presiahol neuveriteľných milión kusov. Záujem o jej príbehy neutícha ani po rokoch. Jej prvotina vyšla v náklade päťsto kusov, dnes sa z každej jej knihy predajú desaťtisíce výtlačkov.
Okrem iných ocenení dostala aj dve ceny Panta Rhei Awards – ako najpredávanejšia autorka a za najpredávanejšiu knihu roka 2012 a tento úspech zopakovala, keď sa stala slovenskou Top autorkou a jej kniha Čo to bude Top titulom roka 2014.

Viac sa dozviete na adrese www.tanavasilkova.sk.

Začítajte sa do novinky Táni Keleovej-Vasilkovej Vône života:

Kapitola 1

„Láska, podáš mi uterák?“ ozve sa z kúpeľne, Magda si povzdychne a vstane. Prejde do spálne, zo skrine vyberie čistý uterák – mala by som v nej konečne upratať, preblesne jej hlavou – a vchádza do kúpeľne.

„Si poklad,“ usmeje sa Aleš a nahé telo skryje do uteráka. „Píšeš?“ spýta sa len tak mimochodom, akoby si neuvedomoval, že ju práve vyrušil, natrhol krehkú pavučinu myšlienok. Magda však vie, že to tak naozaj je – neuvedomuje si to. Jej písanie je ešte príliš čerstvé, ani jeden z nich si naň nezvykol. Horšie však je, že ani ona sama. Vôbec si nie je istá, či urobila správne, keď ponuku prijala.

„Hej,“ prikývne a pozrie na hodinky. „Ešte mám hodinku čas, potom musím začať chystať večeru.“

„Mohli sme ísť do reštaurácie,“ prehodí Aleš.

„Viem, ale chcela som čosi pripraviť doma. A pochváliť sa tými novými skrinkami v kúpeľni,“ doloží s úškrnom, Aleš s pochopením prikývne.

„Je mi to jasné.“

„Fajn. Tak... ja idem.“

„Potrebuješ hodinku len pre seba,“ povie Aleš, akoby si to potreboval pripomenúť, Magda prikývne.

„Presne tak.“

„A... čo keby sme tú hodinku využili inak?“ navrhne s nevinným výrazom a zvodne pokrúti bokmi.

Magda sa rozosmeje. „Si hrozný! Vážne som chcela písať...“

„Nič som nepovedal!“ Aleš dáva ruky nahor... v tom okamihu mu uterák skĺzne k nohám.

Magda váha. Chcela som to dopísať... Ďalej to už nedomyslí. Podíde k manželovi a objíme ho.

„Si ešte vlhký!“

„Hneď sa doutieram.“

„Ja to urobím,“ povie Magda, Aleš sa zasmeje.

„Zdá sa, že si práve dopísala.“

„Zdá sa, že ťa to teší!“ mračí sa Magda.

„Jasné, že áno! Strašne totiž po tebe túžim.“

„Všimla som si,“ prehodí s dievčenským úškrnom a uvedomí si, ako sa svojím nedávnym rozhodnutím oslobodili. Do istej miery, ale... nie celkom. Pretože to jednoducho nejde. Zostala v nej nenaplnená túžba, ktorá bolí. Denne. No aj tak, ich život je naozaj trocha slobodnejší. Už nijaké sledovanie ovulácie, ktoré im určovalo, kedy sa majú milovať, už žiadne „vhodné“ polohy, pri ktorých jej tŕpla šija a cítila sa všelijako, len nie zvodne. Vášeň ju vždy prešla. Aj Aleša. Milovali sa, pretože museli... pretože mali rovnaký cieľ. Ale prešli roky a cieľ nedosiahli. A cesta k nemu sa stávala čoraz bolestivejšou... už nevládali. Preto sa rozhodli nesledovať plodné a neplodné dni. Oslobodilo ich to. A do ich milovania sa vrátila vášeň. To však neznamená, že už nemá v hlave myšlienku na dieťa, že si nepomyslí, že možno teraz, práve teraz, konečne...

Magda pripravuje večeru. Kuchyňa sa naplnila úžasnými vôňami, Aleš sa tmolí pri nej, popíja biele víno a ustavične sa usmieva.

„Toto je sen každého muža,“ prehodí a podíde k nej, aby ju pobozkal. „Nádherná žena, ktorá vie nielen skvele variť, ale je úžasná aj v posteli. No povedz, nemám sa ja fantasticky?“

„Verím, že áno,“ pritaká Magda a skontroluje prestretý stôl. Všetko je tak, ako má byť... váza s čerstvými kvetmi, sviečky, obrúsok pri každom tanieri. Rada varí a rada pekne stoluje. A najradšej doma s priateľmi. Lenka s Martinom to vyslovene zbožňujú. Magdino kulinárske umenie obdivujú a Martin tak trocha Alešovi aj závidí... nie raz sa k tomu priznal. Pozrie do rúry, zapekané kokteilové rajčiny sú už hotové, a znepokojene zažmúri na hodinky. Už by tu mali byť. Neznáša, keď hostia meškajú, jedlo začne obschýnať a už to nie je to pravé orechové. Lenka s Martinom však nikdy neprichádzajú načas. Akoby aj mohli? Dievčatá, jedenásťročná Milena, deväťročná Sára, šesťročná Lívia a najmenšia Viktória, svojich rodičov vždy niečím prekvapia a zásadne niečo potrebujú v tých najmenej vhodných chvíľach. Samozrejme, dnes k nim príde študentka, ktorú raz za čas večer zavolajú na stráženie, ale kým vyjdú z domu, vždy to trvá dlhšie, než by malo. Štyri deti, pomyslí si Magda. Ako to, že niekto má štyri a niekto ani jedno? Rýchlo pokrúti hlavou, až sa jej medené kučery skĺznu do čela, a odháňa od seba dotieravé myšlienky. Nájdu si k nej cestu zakaždým, ale teraz im nedovolí preniknúť hlbšie a ničiť ju. „Keď neprídu do piatich minút, všetko bude v háji,“ hlesne, keď vypína ohrev pod hrncom s dubákovou omáčkou.

„Už sú tu,“ oznámi Aleš od okna, vzápätí sa ozve zvonenie. „No, nepovedal som?“

Obaja sa hrnú k dverám, hneď nato zaplní vstupný priestor Lenkin hlas. „Meškáme, prepáčte, ale viete, ako to chodí. Viktória mi ešte musela niečo veľmi, veľmi dôležité povedať a Sáru ako naschvál rozbolelo bruško.“

„Niečo vážne?“ spýta sa so záujmom Magda. Lenkine deti zbožňuje, sú naozaj úžasné. Milé, úprimné a trocha akoby z inej doby. Počítač a televíziu k šťastiu nepotrebujú, voľný čas zapĺňajú hrami alebo čítaním. Vie, že je to Lenkina zásluha, pretože im venuje nesmierne veľa času a energie.

„Ako vždy,“ mávne rukou Lenka a Magda vníma jej krehkú krásu. Je štíhla ako prútik, či skôr chudá, a v tvári vyslovene éterická. Má svetlú pokožku, neopáli sa ani v lete, na rozdiel od Magdy, ktorá sa opáli dočervena a prvé hodiny vyzerá ako rak, výrazné zelenkavé oči a malý noštek ako dieťa. Dlhé blond vlasy zväčša nosí prakticky zopnuté do spony. Vyzerá čarovnea vôbec nie ako matka štyroch detí. Akoby sa jej tehotenstvá nedotkli, nemá žiadne strie, popraskanú pokožku či kŕčové žily.Bude mať štyridsať a vyzerá presne ako v deň, keď sa zoznámili. Mlado a krásne. Magda si pri nej pripadá staro, hoci je o tri roky mladšia. „Už dva dni nekakala, tak sa jej to tam všetko búri. A nie,“ odvetí jedným dychom, keď vidí, že Magda chce niečo povedať, „vývar z ovsených vločiek ani pohár vody nalačno jej nepomáhajú. Jednoducho jej organizmus nepotrebuje... veď viete čo,“ doloží a odzbrojujúco sa usmeje. „Úžasná téma, však?“

„Najúžasnejšia,“ rozosmeje sa Magda a objíme ju. Potom Martina. „Som rada, že ste tu, pretože už je všetko hotové...“

„A obschlo by to,“ dokončí za ňu Lenka a hrnie sa do kuchyne, akoby bola doma. „Páni, to je vôňa! Čo to bude?“

„Nič zložité. Zapiekla som kokteilové rajčiny...“

„So syrom?“ vyzvedá Martin, akoby sa chcel od Magdy všetko naučiť, hoci doma sa do kuchyne nikdy nehrnie.

„Nie,“ pokrúti hlavou Magda, keď sa hostia a Aleš usádzajú, „len tak. Rajčiny som nakrájala na polovice, pokvapkala olivovým olejom, pridala štipku soli a štipku cukru a čerstvú bazalku. Celý zázrak. Dôležité však je piecť ich celú hodinu len pri sto dvadsiatich stupňoch, inak by obschli. Je to taliansky recept a je to naozaj skvelé predjedlo... Ako hlavné jedlo som pripravila bravčové panenky s hríbovou omáčku a so zeleným šalátom, k tomu bagetu.“

„Fantázia! Neviem, čím to je, ale dostal som obrovský hlad.“

„Aj ja,“ prikývne Aleš a všetkým nalieva biele víno. „Aká bola sobota?“

„Dnes je sobota?“ zatvári sa Martin zmätene. „Nevšimol som si.“

„Netáraj!“ drgne doňho zo žartu Lenka. „A nepreháňaj. Nebolo to také zlé.“

„To je tvoj názor,“ pokrčí plecami Martin a pozrie na Magdu. „O pol siedmej ma zobudila Viky, chcela, aby som jej čítal. O pol siedmej ráno! V sobotu! Vieš si to predstaviť?“

„No... teoreticky.“

„O pol ôsmej už boli v našej posteli všetky, samozrejme, okrem Mileny, tá už je na také veci príliš veľká...“

„Samozrejme,“ prikývne s úsmevom Magda. Milena, hoci je nastrašia a každý by očakával, že je vodcom dievčenskej tlupy, je utiahnutá a tichá, večne stratená v svojom svete milovaných kníh.

„Ohadzovali sa vankúšmi, pišťali a...“ Martin mávne rukou. „Škoda hovoriť. Tak by som sa chcel aspoň niekedy, aspoň raz za pol roka, zobudiť do prázdneho a tichého bytu, až to bolí.“

„Ver mi, nie je to bohviečo,“ namietne Magda a v hlase má náhle trpkosť. No ako má vysvetliť chronicky unaveným rodičom štyroch detí, že by dala hocičo na svete, aby to zažila? Že zo všetkého najväčšmi túži práve po tom? Chce byť unavená a nevyspatá... všetko by rada podstúpila, len aby sa ich dom konečne naplnil smiechom a plačom... aby ožil. „No, je čas na predjedlo, vážení!“

„Sem s tým!“ zvolá Martin, ktorý si evidentne nič nevšimol, a odpije si vína. „Nebudete mi veriť, ale veľmi som sa k vám tešil. Je tu vždy taký ozdravujúci pokoj, nehovoriac o tom, že to tu máte úžasné...“ Rozhliadne sa okolo seba. Magda s Alešom stavili pri zariaďovaní domu na bielu. Biela je kuchynská linka aj stôl v jedálni s ôsmimi bielymi stoličkami z kože, na bielych stenách dominujú obrazy. Hneď z jedálne sa vychádza veľkým francúzskym oknom, ktoré nahrádza celú jednu stenu, na terasu, ktorá v letne ožije farbami kvetov, no teraz, v tomto ročnom období pôsobí trocha smutno. „Tie priestory...“

„... a ten poriadok,“ doplní Lenka a posmutnie. „Náš byt začína praskať vo švíkoch, a keď dievčatá podrastú, bude to ešte horšie.“ Lenka s Martinom žijú v peknom štvorizbovom byte... ideálny by bol pre rodinu s dvoma deťmi, im je pritesný.

Magda Lenke radšej nepriznala, že posledný rok k nim raz do týždňa chodieva pani, ktorá poupratuje celý dom... a nie preto, že by chcela čosi zatajovať, skôr nechcela priateľku zbytočne trápiť. Nemajú peňazí nazvyš... Lenka je už jedenásť rokov na materskej dovolenke a žijú len z jedného platu a príspevkov na deti.

Magda dáva veľký pekáč so zapečenými rajčinami na stôl. Martin preglgne.

„Fantázia!“ Štedro si naberá na svoj tanierik, potom sa zamračí. „A kde je nejaká tá slanina alebo klobáska?“

„Tú si mal včera,“ pripomína mu Lenka a púšťa sa do jedla.

Jedia v tichosti, predjedlo je skvelé a všetci už boli aj hladní, je preč osem, Luknárovci museli uložiť najmenšiu dcérku, pri nikom inom by totiž nezaspala.

Keď dojedia, Magda servíruje hlavné jedlo. Vydarilo sa jej. Dubáková omáčka so smotanou je lahodná a bravčová panenka mäkká, priam sa rozplýva na jazyku. Zelený šalát zo špenátových listov a rukoly zaliala olivovým olejom a jemne dochutila balzamovýmoctom.

„Nakladajte si, kým je to teplé,“ posúri priateľov aj Aleša a z kuchyne prináša bagetu nakrájanú na kolieska.

„Čo máte nové?“ spýta sa po chvíľke Martin. Magda zaváha, potom sa rozhodne im to povedať.

„Začala som písať knihu.“

„To akože román?“ zhíkne zarazene Lenka, Magda sa rozosmeje.

„Román? No to by dopadlo! Kuchársku knihu.“

„Ale veď to je úžasné!“ vydýchne Lenka.

„Bude to tá najlepšia kuchárska kniha, čo kedy vyšla,“ ubezpečí ju Martin s povzbudzujúcim úsmevom, Magda pokrúti hlavou.

„Fandíš mi, vďaka, ale na trhu je široká ponuka kuchárskych kníh. A mnohé sú úžasné a... práve preto sa toho bojím.“

„Budeš vymýšľať recepty a potom si ich zapisovať?“ vyzvedá Lenka, zdá sa, že ju to fascinuje.

„Zapisovať a znova a znova variť, kým neprídem na najchutnejšiu verziu. Prípravu konečnej verzie bude krok za krokom fotiť profesionálny fotograf. Musí to byť na tanieri pekne naaranžované, nesmie chýbať príloha, nejaká ozdoba...“

„A potom to vždy pôsobí zložito,“ zamrmle Lenka, Magda sa pousmeje. Lenka je typická maminovská kuchárka. Varí polievky, cestoviny, kuracie mäsko... nijaké špeciality. A ak sa aj náhodou do nejakej pustí, inšpirovaná Magdiným kulinárskym umením, vždy to dopadne katastrofálne.

„Možno, ale tak sa to robí,“ odvetí Magda. Nemá význam rozoberať, že má z tej ponuky v hlave chaos a cíti ustavičný vnútorný stres. Majiteľa reštaurácie oslovilo známe a prosperujúce vydavateľstvo s tým, že ich zámer je osloviť päť najlepších reštaurácií v meste a v kuchárskej knihe napísať recepty najskvelejších jedál, ktoré každá z nich môže svojim hosťom ponúknuť. Majiteľa ponuka, samozrejme, nadchla, veď skutočnosť, že boli oslovení, je jednak uznanie ich kvalít, jednak výborná reklama, a tak ju prijal. Lenže on nevarí... všetko hodil na Magdine plecia. A jedna vec je dobre variť, druhá vec je napísať kuchársku knihu. Iste, nebude na to celkom sama, pomôžu jej kolegovia, no gro práce leží na nej. V pondelok má stretnutie s fotografom, aby si dohodli postup práce. Akosi si to nevie celé predstaviť.

„Nechávam si miesto na dezert,“ vníma Aleša, všimne si, ako Martin pookreje.

„Budeme mať aj dezert?“

„Jasné. Ešte doobeda som pripravila tiramisu, takže...“

„Tiramisu!“ vydýchne Lenka blažene, Magda sa rozosmeje.

„Vám je radosť variť. A to je úžasné!“

„Pre mňa nie?“ mračí sa Aleš urazene, Magda pokrúti hlavou. Je ako malý chlapec. Neznáša akýkoľvek, čo len malý náznak kritiky.

„Ako si uhádol?“

„To nemyslíš vážne!“ Aleša sa to evidentne dotklo.

„Nemáš rád špenát ani brokolicu, a práve tieto dve zeleniny sú základom mnohých fantastických jedál, nemáš rád ani tekvicu, baklažán a kôpor...“ Hodí rukou. „Je toho dosť, čo nemáš rád, a to mi varenie doma, ver či never, komplikuje.“

Vtom zazvoní mobilný telefón položený na stole. Martin pozrie na displej a podáva telefón manželke. „Petra.“

„Bože, niečo sa prihodilo deťom,“ zanarieka Lenka a ozve sa. Chvíľku zamračene počúva, potom s povzdychom povie: „Daj mi ju k telefónu. Liv? Srdiečko, musíš ísť spinkať, už je veľa hodín. Áno, naozaj musíš. Nie, my sa ešte nevrátime. Ale keď prídeme, dám ti bozk na dobrú noc. Sľubujem. Naozaj,“ doloží a vypýta si späť opatrovateľku. „Dohovorila som jej, azda to pomôže. Keby nie, zasa zavolaj. Nie, nekazíš mi večer... Dobre, dohodnuté.“

„Lívia vymýšľa,“ poznamená Martin. Lenka prikývne.

„Nemali by sme ísť radšej domov?“ spýta sa neisto, no vidieť na nej, že sa jej nechce.

„Blázniš? Len teraz sme prišli! Ja osobne teda nikde nejdem...“

„Ale...“ Lenka je zaseknutá, nevie, čo povedať, nechce spôsobiť rozruch a pokaziť náladu pri stole, ale Martinova reakcia sa jej zjavne nepáči. Prišli predsa spolu... a keby bolo potrebné, spolu by aj mali odísť. „Nechajme to tak.“

„Správne rozhodnutie,“ prikývne spokojne Martin a opäť si pridáva.

xxxxxxxxxxxxxx

Vône života: http://www.bux.sk/knihy/275123-vone-zivota.html

Romantika rozhovor: http://www.romantika.estranky.sk/clanky/slovo-maju-autori/slovo-maju-autori--tana-keleova-vasilkova----sutaz-ukoncena-.html

 

Hľadáte bezpečné a rýchle pôžičky na akýkoľvek účel? Riešením je Pôžičkomat.sk, overený poskytovateľ rýchlych online pôžičiek.


Hľadáte nové bývanie v Bratislave? Developer FINEP ponúka predaj bytov v Bratislave za atraktívne ceny.