Reklama

Ponúkame niekoľko možností prezentácie.

PR neobmedzená prezentácia:
1. Neobmedzený počet článkov v priebehu jedného roka. Články sa nikdy nevymažú a zostávajú trvale. Články nie sú obmedzené dĺžkou textu ani množstvom obrázkov. Cena: 600,- €

2. Jeden PR článok s neobmedzenou dĺžkou textu a množstvom obrázkov. Cena: 25,-

V cene je zahrnutá redakčná podpora (ak nemáte vlastné články, naša redakcia vám ich podľa vášho zadania pripraví a zašle ku korektúre. Za nami spísané články si nerobíme nároky na autorské práva a smiete ich využiť aj pre iné médiá).

Bannerová prezentácia:

           1. Banner 1a Fix - ( 640 x 310 ) banner je stabilne zverejnený na úvodnej stránke. Cena za mesiac: 350,-
           2. Banner 1a Rol - ( 640 x 310 ) banner sa náhodne načítava. Cena za mesiac: 250,-
           3. Banner 2b - ( 566 x 100 ) banner sa zobrazuje na úvodnej stránke a vo vybraných kategóriách stabilne. Cena za mesiac: 200,-
           4. Banner 3c - ( 160 x 600 / 300 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 200,-
           5. Banner 4d - ( 160 x 160 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 150,-
           6. Banner A - banner podľa vlastnej veľkosti. Cena za mesiac: dohodou

       

Spätný odkaz:

Spätný odkaz v päte webe - Cena za rok: 70,-Tapeta pozadie webu:

Tapeta (firemné logo + napr. obrázky) Cena za mesiac: 300,-Ponuka reklamného priestoru pre agentúry:

Ak ste agentúra a zastupujete niekoľko klientov, kontaktujte nás emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.


 

REKLAMA
nedeľa, 24 marec 2019

Luxus s prvkami Orientu a nádych tajomna

Zverejnené v BÝVANIE streda, 09 november 2016 00:00

Niekoľko rokov som pracoval v rôznych ázijských krajinách ako finančník istej európskej banky. Striedali sa mestá, kopili kilometre, menili úlohy aj nové tváre. Často som po takom pracovnom týždni nemal energiu ani vytiahnuť päty z hotela. Napriek tomu sa v tom čase stali dve, celkom zásadné veci. Stratil som srdce a objavil lásku. Rád vysvetlím. Srdca sa nežne zmocnila moja dnešná žena, tlmočníčka a asistentka nášho vtedajšieho tímu, spolovice Japonka a Francúzska. A lásku k dobrému jedlu si v mojom živote zabrala ázijská kuchyňa. Našiel som teda dvakrát a som šťastný muž.

Jedného dňa však moja náročná misia skončila. Vrátil som sa domov. Usadil som sa v rodnom meste a mal dosť veľký časový priestor na úvahy, čo robiť ďalej. Samozrejme, finančníctva som sa vzdať nechcel, ale bolo treba výrazne zvolniť. Zdravie vám totiž žiadna banka nevráti.

Moja žena prišla s nápadom, ktorý sa mi zdal sprvu poriadne uletený, no do dvoch mesiacov sme ten krok urobili. Objavila sa totiž vskutku dobrá možnosť kúpiť charakterovo nevýraznú reštauráciu, ktorá sa pomaly a iste prepadala do bezvýznamnosti a dobrých klientov už dávno stratila. Dilemu, akú reštauráciu obaja spoločne stvoríme, sme rozhodli veľmi rýchlo. Chceme okolo seba moderný ázijský look s kvapkou tajomného Orientu, nič nudné, nič progresnívne, ale všetko najlepšie. Jednoducho – moderná fúzia vymodelovaná srdcom, nadšením a skutočnou profesionalitou.

Ak to v tejto chvíli poviem trochu nadnesene, ideové krytie nášho projektu zabezpečovala manželka. Mala skvelý prehľad o ázijskej kuchyni, a to dokonca taký, že dokázala získať na našu stranu výborného, kultúrne rozhľadeného kuchára. Potraviny v ázijskej kuchyni totiž primárne neslúžia len pre chuťové poháriky a zasýtenie organizmu, ale najmä kvôli ich učinkom na ľudské telo a dušu človeka. V prvom rade tak ide o rovnováhu. No, a na túto parketu som mal predsa len krátke nohy. Chceli sme hosťom jednoducho ponúkať to najlepšie, čo Ázia do gastronómie priniesla. Aj keď sa jednotlivé ázijské kuchyne od seba v detailoch líšia, ich podstatné znaky bývajú rovnaké.

Väčšina ázijských pokrmov tak vzniká z ryže, rýb, cestovín, sóje, zeleniny, ovocia alebo húb. Iste, konzumuje sa taktiež mäso, no v oveľa menšej miere ako je tomu u nás. Kľúčom ku kvalite a nezameniteľnej chuti ale bývajú vždy čerstvé suroviny. Jedlo je potom ľahko stráviteľné, mimoriadne výživné, a predovšetkým zdravé. Trvalkou sú cestoviny, a je jedno, či sú z pšenice, ryže alebo iných oblinín. Pšeničné rezance sa často pražia a zavaria do polievok. Ryžové zase slúžia hlavne ako príloha k mnohým jedlám, ale tiež do polievok, či ako diéta pre chorých. Sklenené rezance sú milovanou špecialitou, vyrábanou z fazule mungo. Nemusia sa variť, stačí preliať vriacou vodou.

Ázia je svetom korenia, a tak sa do jedál pridáva kurkuma, tandori masala, či garam masala, rímsky kmín i kardamon. Zbožňované je všetko riadne pálivé, takže chilli a iné druhy pálivých papričiek, prípadne poriadne ostré omáčky alebo prílohy, majú v tejto kuchyni svoje kurzové stávky trvalo vysoké. 

No, ako vidno s kuchyňou a jej obsahom sme sa ako tak obaja popasovali, no najťažší oriešok ležal ešte stále pred nami. Moje osobné záujmy do krehkého sveta umenia, farieb alebo interiérov nikdy veľmi nezasahovali, takže v tomto smere nebolo veľmi o čom. Žena síce rámcovú predstavu mala, no sama si na také veľké sústo netrúfala, čo sa nedalo nijako spochybňovať. A pritom by sa pri laickom pohľade zdalo, že to vlastne pôjde celkom samo.

 

Napríklad čínsky štýl uprednostňuje svetlé a teplé farby, dajme tomu, žiarivo červenú alebo žltú. Interiér vyžaruje hlavne jemnosť, harmóniu a pokoj. Japonsko preferuje čistotu štýlu a v popredí sú tri základné farby: šedá, kontrastne biela a rôzne tmavé odtiene. Často ich reprezentujú lesklé, čierne lakované kusy nábytku.

Nábytok býva poväčšine z masívu a spomenuté lakovanie patrí medzi jedno z najvyšších umení. Na tie najlepšie, ručne leštené a vysoko lesklé kusy sa nanáša až dvadsať vrstiev špeciálneho laku. Ešte obecne k téme interiérov. Typickým prvkom v Číne bývajú dekorácie na stenách. Často ide o vzorované tapety s motívmi bambusu, kvetov sakury, vtákov, rýb alebo pôvabných kaligrafií. Japonci vyznávajú skôr výrazovú a farebnú striedmosť, minimalizmus a decentné kombinácie.

Orientálny čínsky interiér elegantne premosťuje decentný dizajn s prvkami sýtych, žiarivých farieb a pestrých vzorov. Napríklad podlaha sa vytvára z tmavého kameňa, keramiky a dreva. Na zariadenie priestorov sa využívajú najrôznejšie sekretáre, vzdušné komody, nízke stolíky alebo paravány. Skutočne čínsku atmosféru doladíme vyšívanými, hodvábnymi vankúšikmi a porcelánom. Netreba pritom zabudnúť na farebné lampióny a lampášiky z papiera. Často sa objavujú kamenné a drevené plastiky, resp. dekorácie spojené s náboženskými smermi, ako býva budhizmus.

Japonsko naproti tomu, miluje praktický, jednoduchý, až sparťanský interiér. Jeho srdce tvoria prírodné odtiene dreva, bambusu a prútia, ktoré dokážu vyniknúť na bielom pozadí. Nábytok tu býva skôr vzácnosťou, ako pravidlom. Občas postačí skvelý, jednoduchý kúsok, napríklad vyšívaný paraván, zdobený motívom krajiny, vtákov alebo rýb. Niekedy je to posuvná, krehky pôsobiaca, jednofarebná japonská stena. Kľúčovým prvkom zo živého sveta sú samozrejme bonsaje, ktoré sa dajú celkom spokojne označiť za rodinné striebro japonského interiéru, poťažmo životného štýlu.

Možno by sme popri všetkom ešte nemali zabúdať na feng-šuej a venovať mu aspoň niekoľko viet. Inšpirovať sa týmto učením znamená, že musíme brať do úvahy najmä dve základné slová - rovnováha a súlad. Feng-šuej tvorí univerzálne učenie, ktoré možno tvorivo uplatniť kdekoľvek na svete. Jeho obsah pomáha pri riešení otázok umiestnenia nábytku, rozdelenia jednotlivých miestností a farieb, no predovšetkým hovorí o vzájomnom prelínaní sa energií v priestore a ich ovládnutia v náš prospech. Čínska a japonská kultúra sú týmito myšlienkami naozaj silne a pozitívne poznačené.

Zhrnuté, podčiarknuté. Napriek istému druhu získaných vedomostí, nadšeným úvahám a odvážnym predsavzatiam, nám obom stále nebola celkom jasná odpoveď na otázku, čo presne urobiť s interiérom, ktorý má stelesňovať ducha Ázie a jedinečnej orientálnej kultúry, tým skôr, že malo ísť o miesto kulinárskeho zážitku a bezprostrednej radosti zo stolovania.

Miesli sa v nás nápady a riešenia, ktoré veľmi rýchlo stroskotávali na detailoch, ladení farieb, vnímaní priestoru a priorít celej prevádzky. Po niekoľkých pokusoch sme to ticho vzdali. Usúdili sme, že na tejto štartovnej čiare môžeme nanajvýš asistovať a používať hlas poradný.  

Rozbehli sme úporné hľadanie a túžili nájsť niekoho, kto dokáže spoľahlivo splniť nielen nároky nášho skvelého čínskeho kuchára a nekompromisného prevádzkára, ale predovšetkým naše osobité, snami a rozhovormi preverené túžby. Musím ešte hádam pripomenúť, že za sebou sme už mali pomerne veľa únavnej práce so samotným priestorom bývalej reštaurácie. Všetko bolo treba vypratať, vysťahovať, čo-to vybúrať a prebudovať. Občas som sa dokonca pristihol pri hriešnej myšlienke, že rokovania s tvrdým ázijským biznismenom boli v porovnaní s prácou okolo premeny našej reštaurácie, rozjašeným školským výletom.

 

 

 

Bez zavádzania - nebolo jednoduché nájsť správneho človeka. Napokon nám ale bola šťastena naklonená a my sme oslovili dizajnérku, pani Pavlínu Lipkovú zo spoločnosti ORIGINE INTERIER DESIGN, dizajnový nábytok Bratislava, návrh interiéru reštaurácie. Veľmi príjemne nás prekvapila jej prvá reakcia, keď konštatovala, že sme s našou prácou už vlastne hotoví a všetko je viac-menej vo finále. Jej jedinou úlohou je predovšetkým utriediť jestvujúce nápady, vybrať tie nosné a poskladať nami pripravené veci tak, aby začali plniť sny. Usmial som na na ženu a naznačil jej, že už sa sotva čo môže pokaziť, keď sme v takýchto rukách. Vážne, odľahlo mi, a to naozaj výrazne. Uvedomil som si, všetko bude dobré. Vzápätí mnou prešiel výnimočne uľavný pocit, že sa po dlhšom čase - sediac v priestore ešte nehotovej reštarurácie - vlastne na všetko nesmierne teším.

Ako sa zvykne hovoriť, začali sme od rovno podlahy. Spolu s pani Lipkovou bolo jednomyseľne rozhodnuté, že podlaha bude z masívneho dubového dreva, výrazovo aj povrchom veľmi jednoduchá, ale už na prvý pohľad krásna a voňajúca Orientom. Podlaha dokázala celý priestor zatepliť a skrášliť, pričom je ako stvorená pre namáhanie, s ktorým sa v reštrauráciách logicky počíta. Napokon, celý interiér mal získať útulný, pôsobivo exotický nádych, pričom sa však jeho celková atmosféra mala hrdo prihlásiť aj k prvkom a detailom neformálneho luxusu.

Napriek tomu, že základné stavebné úpravy boli urobené už na samom začiatku, ukázala sa potreba, ďalších, aj keď o dosť menších zásahov. Chceli sme – aj po súhlasných návrhoch pani dizajnérky – dosiahnuť efekt, že interiér bude úplne bez priečok, čo sa nám vo finále krásne podarilo. Dokonca aj koncept kuchyne s týmto krokom rátal. Jej priestor totiž plynule naväzuje na reštauráciu, čo hosťom umožňuje sledovať nielen život v kuchyni, ale stať sa tiež svedkami prípravy svojho vybraného menu. Kuchyňu od stolov pre hostí oddeľujú dva bary. V prvom prevládla čierna a v druhom biela farba, ako symbolický odkaz na rytmus dvoch elementov a životných princípov - jin a jang. Poznámka pre hostí. Každý bar bol vytvorený z masívneho dreva a z dreva má aj umelecky stvárnené nohy s motívmi zvieracích hláv.

Ďalšie kroky potom zákazníka zavedú do priestoru pre zákazníkov, teda k prestretým stolom a stoličkám. Všetky stoly sme si nechali vyrobiť z exotického ebenového dreva. Neodopustili sme si aj drobný prehrešok voči európskemu bontónu a mnohé zo stolov preto nedostali obrus. Dôvodom však nebola snaha porušiť nepísané, ale zvýrazniť ponúkané. Ebenové, takmer uhľovočierne ušľachtilé drevo je mimoriadne odolné, no zároveň neobyčajne krásne. Skrátka nám to nedalo, aby taký pôvabný, voňavý kus dreva, ostal silou-mocou zakrytý dajakou, aj keď vskutku štýlovou tkaninou.

Stalo sa teda, že tieto luxusné drevené stoly s atraktívnymi nohami, sme chceli doplniť niečím, čo sa im prinajmenšom vyrovná. A tak sa narodili skvelé dizajnové stoličky. Do týchto chvíľ som z pohľadu na ne unesený. Veď posúďte sami. Každá stolička, vrátane nôh, je ponorená, či exoticky rafinovane zašitá, do mäkkej čiernej kože. Navyše, operadlo každej stoličky je zdobené originálnym, do kože vyrazeným ornamentom. Jednoducho fantastické!

Už len kratučká, ale dosť podstatná poznámka ku stolom. Väčšina z nich má tradičný, obdĺžnikový tvar. Naši hostia u nás však nájdu aj okrúhle stoly, ktoré sú plánované pre intímnejšie formy posedenia.

Dominantu reštaurácie zrejme jednoznačne predstavuje drevené obloženie jednej zo stien. V priestore takto vznikla nesmierne atraktívna, neprehliadnuteľná a pôsobivá stena s motívmi zvieracích hláv, prestriedanými dokonale hladkými pologuľami. Zvieracie hlavy aj pologule sú umiestnené uprostred štvorcových kartuší, ktoré im dodávajú dôraznú silu plastického dojmu. Obidva tieto zaujímavé, exotické motívy sa opakujú i na nohách jednotlivých stolov aj oboch barov.

Naša jedinečná, dekoratívna stena navyše získala tmavosivý odtieň, no vďaka presne cielenému osvetleniu, vyniká tajomne zamlčiavanou, ladnou eleganciou. Tento, nádherný a výnimočný nápad získal silného a vnímavého partnera vo vitrínach s dekoračnými predmetmi a pohármi. Naprieč celým priestorom je takýmto spôsobom vedený tichý dialóg, ktorý miestnosť odľahčuje a zvýrazňuje jeho orientálnu atmosféru. 

Veľmi podnetne, a na druhej strane rafinovane bola vyriešená otázka osvetlenia nášho ázijského sna. Interiér reštaurácie totiž osvetľujú len svetlá z kuchyne, kde okrem iného vidíme najmä čierne lampy industriálneho vzhľadu. Naproti tomu, vstup do jedálenskej časti otvára dvojica zlatavých svetiel v tvare pologule. Zvyšok miestnosti osvetľujú už len bodové svetlá, a hosť sa tak môže tešiť z intímnej a veľmi pohodovej atmosféry.

Punc neokázalého luxusu naviac tejto rešturácii prepožičiava aj veľmi dobre vyladený, skvele zvolený odtieň námorníckej modrej, ktorá sa objavuje na strope aj niektorých stenách. Zopár modro žiariacich bodových lámp túto teplú a upokojujúcu farbu len jemne podčiarkuje a príjemne zvýrazňuje. 

 

 

Možno bude to, čo teraz poviem, pôsobiť trochu nedôveryhodne alebo mužsky ješitne, ale pri premiérovom večeri, keď bola naša reštaurácia preplnená hosťami, vôňami a nezameniteľnou atmosférou, ma napadla načakaná myšlienka. Čarovný svet Orientu mi okrem mojej milovanej ženy a obľúbenej ázijskej kuchyne do srdca priviedol nepoznaný pocit majiteľa miesta, kde sa cudzí ľudia môžu cítiť spolu dobre, nerušene hovoriť a spoznávať inú kultúru našej civilizácie.

Napíšte komentár


Hľadáte bezpečné a rýchle pôžičky na akýkoľvek účel? Riešením je Pôžičkomat.sk, overený poskytovateľ rýchlych online pôžičiek.


Hľadáte nové bývanie v Bratislave? Developer Finep ponúka byty v Bratislave za atraktívne ceny.