Reklama

Ponúkame niekoľko možností prezentácie.

PR neobmedzená prezentácia:
1. Neobmedzený počet článkov v priebehu jedného roka. Články sa nikdy nevymažú a zostávajú trvale. Články nie sú obmedzené dĺžkou textu ani množstvom obrázkov. Cena: 600,- €

2. Jeden PR článok s neobmedzenou dĺžkou textu a množstvom obrázkov. Cena: 25,-

V cene je zahrnutá redakčná podpora (ak nemáte vlastné články, naša redakcia vám ich podľa vášho zadania pripraví a zašle ku korektúre. Za nami spísané články si nerobíme nároky na autorské práva a smiete ich využiť aj pre iné médiá).

Bannerová prezentácia:

           1. Banner 1a Fix - ( 640 x 310 ) banner je stabilne zverejnený na úvodnej stránke. Cena za mesiac: 350,-
           2. Banner 1a Rol - ( 640 x 310 ) banner sa náhodne načítava. Cena za mesiac: 250,-
           3. Banner 2b - ( 566 x 100 ) banner sa zobrazuje na úvodnej stránke a vo vybraných kategóriách stabilne. Cena za mesiac: 200,-
           4. Banner 3c - ( 160 x 600 / 300 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 200,-
           5. Banner 4d - ( 160 x 160 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 150,-
           6. Banner A - banner podľa vlastnej veľkosti. Cena za mesiac: dohodou

       

Spätný odkaz:

Spätný odkaz v päte webe - Cena za rok: 70,-Tapeta pozadie webu:

Tapeta (firemné logo + napr. obrázky) Cena za mesiac: 300,-Ponuka reklamného priestoru pre agentúry:

Ak ste agentúra a zastupujete niekoľko klientov, kontaktujte nás emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.


 

REKLAMA
utorok, 17 september 2019

Fasády, omietkové systémy a riziko plesní

Zverejnené v BÝVANIE streda, 23 november 2016 21:54

Obvodové steny každej budovy chránia interiér stavby a jeho obyvateľov, takže musia disponovať dostatočnou ochranou pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. V opačnom prípade môže zmena ich fyzikálnych vlastností viesť k negatívnym dopadom na kvalitu prostredia vovnútri budovy. Fasády chránime predovšetkým omietkami. Omietky zvládajú zmeny počasia, mechanické vplyvy alebo pôsobenie atmosférického znečistenia.

Jadrové omietkové systémy


Tento typ omietok sa zväčša nanáša na pórobetón alebo múry z pálenej hliny. Ide o vápenno-cementové omietky na minerálnej báze, nanášané v niekoľkých vrstvách. Prvú označujeme ako prednástrek. Aby sme zabezpečili homogenitu omietaného muriva a použitých materiálov, používame tzv. penetračný protiplesňový náter. Jadro omietky sa potom nanáša vo vrstve s hŕubkou 1,5 až 2 centimetre. Hrubšia vrstva sa používa najmä na vyrovnanie výškových rozdielov na ploche alebo uhladenie škár v murive. Jednotlivé vrstvy nanášame až po dokonalom vyzretí predošlej vrstvy. Všeobecne sa na vyzretie jedného milimetra nanesenej omietky počíta s lehotou 24 hodín. Aby sme dosiahli vyššiu priľnavosť novej vrstvy, treba predchádzajúci povrch jemne zdrsniť. Posledná vrstva sa nanáša už v hrúbke len 3 až 5 milimetrov. V tomto prípade ide buď o tzv. štukovú omietku alebo sa použije predom vybraná ušľachtilá omietka.

 

Vrchné omietky


Tvoria základ pre dokonalý vzhľad každého domu, a tak musia byť trvanlivé, svetlostále a zároveň disponovať vysokou difúznou priepustnosťou. Vrchné omietky sa vyrábajú predovšetkým z vody, vápna, cementu, kvalitného piesku alebo iných, vybraných surovín. Odborníci ich označujú ako ušľachtilé omietky na minerálnej báze. Ich negatívnou vlastnosťou je menší technologický nedostatok, ktorý spočíva v tom, že na fasáde pomerne rýchlo zosivejú a zanesú sa atmosférickým prachom. Známe sú tiež tým, že počas silných dažďov navlhnú a tak sa ukážu jednotlivé vrstvy použitých materiálov. Túto chybu odstránime nanesením egalizačného náteru, čím omietke zaručíme hydrofóbnosť.

Popri tomto – klasickom, sypanom type omietok - sú dnes v ponuke moderné pastovité omietky. Vyrábajú sa buď na báze akrylátovej disperzie, ďalej vodného skla, čiže silikátu alebo silikónovej živice. Nanášajú sa len v tenkej vrstve priamo na jadrovú omietku, prípadne na hladké murivo z presných tvárnic, resp. ako posledná vrstva uložená na zatepľovací systém. Treba vedieť, že ak tento typ nenanášame priamo na jadrovú omietku, musíme použiť výstužnú sieťovinu. Ide o dôležitú prevenciu pred trhlinami alebo mechanickým poškodením. 

Pastovité omietky


Základnými prednosťami pastovitých omietok je vysoká odolnosť proti vode, znečisteniu alebo poškodeniu. Ďalšou výhodou je možnosť farebného tónovania a priaznivý pomer ceny a kvality. Dajú sa nanášať aj počas chladného počasia, ak sa pracuje s omietkami so zimnou úpravou. Ich mínusy spočívajú v tom, že po ich aplikovaní nie je už možné nanásať materiály na báze silikónu, silikátu, vápna alebo cementu. Najdrahšími, no zároveň najkvalitnejšími omietkami sú silikón-silikátové omietky. Dajú sa použiť na takmer všetky, dnes používané podkladové materiály.

Špeciálne omietky


Zatiaľ sme hovorili o typoch omietok, ktoré spoľahlivo chránia fasády a murivo stavieb pre bežnými poveternostnými podmienkami. Jestvujú ale omietky, ktoré ponúkaju technologický bonus – tepelnoizolačné, resp. sanačné vlastnosti. V zásade ide o normálne jadrové omietky nanášané vo viacerých vrstvách, pričom sa táto zmes obohacuje o špeciálne prísady. Tepelnoizolačné omietky tak v istom smere nahrádzajú dobre známe zatepľovanie. V týchto prípadoch sa jadrová omietka doplní presne určený podiel polystyrénu alebo perlitu. 

Počas rekonštrukčných prác starších budov sa môžeme stretnúť so sanačnými omietkami. Zvládajú masívnejšie a trvalejšie odparovanie vody z muriva a pomáhajú odstrániť vplyv hydrofóbnych, agresívnych solí. Do múrov stavieb sa tieto látky dostávajú najmä vďaka vzlínajúcej vode.

Technologicky sa sanačné omietky neomietajú vyššie ako sú dva metre. Nad túto výšku nám potom postačia aj bežné omietky. Aj preto býva spodok stavby modelovaný ako sokel, ktorý nielenže vyčnieva z fasády, ale sú naň použité tiež odolnejšie materiály, napr. kameň alebo granit.

 

Fasádne farby


Ak chceme fasádu stavby, teda omietku, odlíšiť prípadne ju oživiť, môžeme aplikovať fasádne farby. Delíme ich podobne ako omietky, pričom sa čoraz viac favorizujú hlavne akrylátové, pestré farby. Silikónové, či silikátové farby, ale aj minerálne materiály môžu fasády čiastočne ochrániť aj pred znečistením atmoférickými spadmi alebo riasami. Hodia sa najmä tam, kde sú fasády veľmi namáhané a zaťažované, napr. severná strana stavby. Ak budova stojí na mieste, kde zvykne často a silno pršať, oplatí sa uvažovať o disperzných materiáloch s nízkymi absorpčnými vlastnosťami. 

Na historických a pamiatkovo chránených budovách sa však kvôli pôvodnosti vzhľadu a prísnym predpisom často používajú klasické vápenné farby. Dobrou prevenciou proti škvrnám, ktoré časom vytvorí zmes rôznych podkladov na fasáde, a tiež zárukou adekvátnej priľnavosti farebného náteru, býva penetračný náter. 

 

 

Ak všetko zlyháva


Majitelia najrôznejších typov nehnuteľnosti sú však často konfrontovaní so nepríjemnou skutočnosťou, že jedného dňa rôzne typy omietok, zateplenia, pridaných ochranných látok aj dobrých rád kapitulujú a fasády zakvitnú plesňami. Vtedy treba konať rýchlo, profesionálne a účinne, a teda vyhľadať odbornú pomoc, ktorá nám pomôže zbaviť sa nielen aktuálnych plesní, ale fasádu ochráni pred ich neželaným návratom.

Medzi tých najskúsenejších v tejto oblasti patrí spoločnosť A SERVIS LIPKA. V strednej Európe má zaslúženú povesť lídra, veď sa ochrane a čisteniu fasád úspešne venuje už 20 rokov.

 

Podstatným krokom pri likvidácii plesní na fasáde je odstránenie prvotného biologického znečistenia. Činnosť sa uskutočňuje výlučne za mokra, aby sa spóry plesní nešírili vzduchom na iné objekty. Po riadnom vysušení celej fasády nasleduje aplikácia dezinfekčného prípravku Sanatop, ktorý sa následne nechá pôsobiť 24 hodín.

Medzikrokom je otázka prípadnej výmaľby fasády. Treba upozorniť, že A SERVIS LIPKA sa rád tejto úlohy zhostí, ale pôvodná farba je vplyvom počasia značne zdegradovaná, a tak ostáva len na rozhodnutí zákazníka, či sa pre novú výmaľbu napokon rozhodne.

Ďalším krokom je použitie jedinečnej technológie LSG. Fasáda ošetrená týmto protiplesňovým náterom získa mikrofilm, ktorý ju spoľahlivo chráni pred vlhkosťou a plesňami. Vodné pary môžu cez tento náter voľne unikať, ale vlhkosť z okolia sa do fasády nedostane. Steny ošetrené LSG sa navyše účinne dokážu brániť proti mikroorganizmom a plesniam. Tento prípravok ponúkame s garanciou 4 až 6 rokov, v závislosti od konkrétnych podmienok.

Odpoveď na účinnú a rýchlu likvidáciu plesní je teda jasná. Obráťte sa aj vy s dôverou na spoločnosť A SERVIS LIPKA a my vás o kvalite našej práce a profesionalite veľmi radi presvedčíme.  

  

Napíšte komentár


Hľadáte bezpečné a rýchle pôžičky na akýkoľvek účel? Riešením je Pôžičkomat.sk, overený poskytovateľ rýchlych online pôžičiek.


Hľadáte nové bývanie v Bratislave? Developer Finep ponúka byty v Bratislave za atraktívne ceny.