Reklama

Ponúkame niekoľko možností prezentácie.

PR neobmedzená prezentácia:
1. Neobmedzený počet článkov v priebehu jedného roka. Články sa nikdy nevymažú a zostávajú trvale. Články nie sú obmedzené dĺžkou textu ani množstvom obrázkov. Cena: 600,- €

2. Jeden PR článok s neobmedzenou dĺžkou textu a množstvom obrázkov. Cena: 25,-

V cene je zahrnutá redakčná podpora (ak nemáte vlastné články, naša redakcia vám ich podľa vášho zadania pripraví a zašle ku korektúre. Za nami spísané články si nerobíme nároky na autorské práva a smiete ich využiť aj pre iné médiá).

Bannerová prezentácia:

           1. Banner 1a Fix - ( 640 x 310 ) banner je stabilne zverejnený na úvodnej stránke. Cena za mesiac: 350,-
           2. Banner 1a Rol - ( 640 x 310 ) banner sa náhodne načítava. Cena za mesiac: 250,-
           3. Banner 2b - ( 566 x 100 ) banner sa zobrazuje na úvodnej stránke a vo vybraných kategóriách stabilne. Cena za mesiac: 200,-
           4. Banner 3c - ( 160 x 600 / 300 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 200,-
           5. Banner 4d - ( 160 x 160 ) banner sa zobrazuje vo vybraných kategóriách webu. Cena za mesiac: 150,-
           6. Banner A - banner podľa vlastnej veľkosti. Cena za mesiac: dohodou

       

Spätný odkaz:

Spätný odkaz v päte webe - Cena za rok: 70,-Tapeta pozadie webu:

Tapeta (firemné logo + napr. obrázky) Cena za mesiac: 300,-Ponuka reklamného priestoru pre agentúry:

Ak ste agentúra a zastupujete niekoľko klientov, kontaktujte nás emailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.


 

REKLAMA
utorok, 25 jún 2019

Reštaurácia v mexickom štýle

Zverejnené v ZAUJALO NÁS piatok, 25 november 2016 00:00

Celý môj dospelý život veľa a rada cestujem. Dôvody sú zhruba dva. V prvom rade moja profesia. Pochádzam z umeleckej rodiny a vďaka podpore rodičov som vyštudovala fotografiu, a v nej našla naplnenie mojich tvorivých ambícií. A práve vášnivé fotografovanie ma už celé roky smeruje na ďaleké alebo blízke cesty - doma aj v zahraničí. Neviem si dosť dobre predstaviť, žeby som odrazu sedela v byte, mala dajaký útulný ateliér a venovala sa fotkám spoza štyroch stien. Potrebujem stále a znova vidieť a cítiť nové krajiny, iných a nových ľudí, spoznávať iné a nové svetlo, zmenené a inšpiratívne prostredie, nekonečný zástup farieb a vôní.  

Druhým dôvodom mojich ciest býva neodolateľná túžba deň, čo deň ochutnávať nové a neznáme jedlá. Niekedy mávam dokonca nedobytný pocit, že radšej zostanem hladná, ak by som mala zjesť dva dni po sebe to isté. Máte pravdu, znie to asi trochu uletene, no okrem všetkého aj rada varím, takže keď je možnosť, nachystám si pre seba vždy iné menu. Prípravu každého, i toho najjednoduchšieho jedla, totiž vnímam ako prípravu fotografického záberu. Tiež musí do seba všetko kompozične zapadať, navzájom si odpovedať, rešpektovať sa a sledovať jediný spoločný výsledok. 

Pred niekoľkými rokmi som na dlhší čas zakotvila v Mexiku. Ak sa ma spýtate prečo, poviem vám iba jediné – dve srdcia a ich nekonečné záhady. Ostala som v tejto jedinečnej a nádhernej krajine i potom, keď ten jediný dôvod skončil. Mexiko si ma totiž získalo aj  inak. Cestovala som, často fotila, veľa ochutnávala, zase cestovala a opäť fotila. Boli to čarovné mesiace, ktoré ma nielen postavili na nohy psychicky, ale darovali mi dlho hľadanú inšpiráciu. Vedela som, že z materiálu a tém, ktoré mám uložené v aparáte, chcem doma urobiť výstavu. Druhou časťou mojej mexickej inšpirácie bola ich fantastická kuchyňa a dokonalá pohostinnosť. Rozhodla som sa dávnejšie, ale vtedy definitívne – budem mať vlastnú reštauráciu, mexickú reštauráciu. Už v lietadle, na ceste domov, ma neustále prenasledovali rojčivé nálady a obrazy striedali takmer lákavé vône a chute. Môj kúsok Mexika ležal takmer na dosah.

Po návrate a prvých, takpovediac prieskumných snahách, som pochopila, že nič jednoduché ma nečaká. Ak nechám bokom tú príšernú horu papierov, rad priveľmi dôležitých úradníkov a záplavu inak premárneného času, ostávala predo mnou najzložitejšia otázka. Ako a na čom postaviť základný koncept a nastaviť celkový dizajn mojej vysnívanej reštaurácie? Myslím, že ako fotografka dokážem cítiť priestor, hru detailov a farieb, ale zakódovať do interiéru zvolenú jednotiacu myšlienku a udržať jej siločiary v súlade, to som si skrátka netrúfla. Istou prekážkou bola aj skutočnosť, že priestor, ktorý som získala mal charakter loftu, takže ani náznakom nešlo o dajakú štýlovú stavbu z nádychom mexického vidieka.

Loft mi posunul veľmi dobrý priateľ-maliar, ktorý natrvalo zo Slovenska vycestoval. Najprv som tu chcela mať svoj byt a ateliér v jednom, ale nenašla som v sebe dosť odvahy, opustiťstarý dom na okraji mesta. Moje malé, pestré Mexiko sa tak malo narodiť do priestoru podkrovia bývalých skladov zrušenej železničnej stanice.

Keď som si raz večer vedľa seba napísala tie tri slová – loft a mexická reštaurácia – mala som odrazu naozaj zmiešané pocity. Dá sa takéto spojenie vôbec uskutočniť? A ako sa znesie priemyslená kovová konštrukcia, neomietnuté, drsné steny s pikantným chilli con carne alebo tanierom skvelých enchiladas? Asi vám musím upresniť jeden fakt. Nechcela som mať reštauráciu, ktorá je dobrým, či výborným klonom originálu alebo vďačnou napodobeninou, to v žiadnom prípade. Odhliadnuc od toho, že kuchár, ktorý do celého projektu so mnou šiel, má mexické občianstvo, môj vlastný perfekcionizmus by mi žiadne podobné kompromisy nikdy nedovolil. Museli sme jednoducho nájsť niekoho, kto nám s tým rébusom pomôže, či lepšie, vyrieši ho celý za nás.

Snáď mi bude práve v tomto okamihu veľkomyseľne odpustené, ak odbočím a budem – aspoň telegraficky - hovoriť o mexickej kuchyni. Dôvody sú prosté. V prvom rade mexická kuchyňa pre mňa bola, je a ostane absolútnou srdcovkou. Zároveň som ale presvedčená, že hovoriť o reštaurácii a jej charaktere sa dá iba s jasnou predstavou o ponúkanom menu. 

Zrejme je zbytočné opakovať dobre známy fakt, že Mexiko varí exoticky, chutne, a pritom pikantne. Korene tejto skvelej kuchyne rastú z aztéckych, mayských a španielských tradícií, pričom každá oblasť krajiny má svoje vlastné receptúry. Napriek tomu, základom takmer každého jedla sú najrôznejšie fazule, kukurica a akékoľvek druhy chilli papričiek. Správny Mexičan má rád kuracie, bravčové alebo morčacie mäso. Zlatým klincom väčšiny slávnostných menu napríklad býva „mole poblano,“ čo je varený moriak s hutnou omáčkou z chilli, horúcej čokolády, orieškov a korenia. Medzi polievkami zase vedie „sopa de lima,“ teda kurací vývar s citrónom.

Kľúčové slovo mexickej kuchyne - tortilla - pozná asi každý, takže túto placku z kukuričnej alebo pšeničnej múky, ktorá je pre domácich vlastne chlebom, bližšie spomínať nebudeme. To isté sa týka aj legendárnej salsy, teda rôznych druhov ostrých omáčok. Svet dezertov reprezentuje „flan,“ akási forma torty, kde sa s istotou vsádza na orechy a med. Ľudia žijúci na pobreží naproti tomu milujú ryby a iné morské živočíchy. Favoritom sú grilované morské plody, ochutené cesnakom, korením alebo citrónom. Známou a obľúbenou položkou mnohých menu je „pescado al mojo de ajo,“ čo je rybie filé s bielou cesnakovou omáčkou.

Aby som však nechala ešte viac zaznieť roztancovanú mexickú španielčinu a nalákala vás na budúcu navštevu mojej reštaurácie spomeniem aspoň niektoré špeciality. Možno si vyberiete „crepas de cuitlachoche,“ čo sú slané palacinky plnené hubami rastúcmi na kukuričných klasoch. Fantastické sú „chiles rellenos,“ chilli papričky plnené syrom, príp. mletým mäsom, obalené v cestíčku, vyprážané a preliate špeciálnou paradajkovou omáčkou alebo „chalupas,“ zapečené tortilly plnené fazuľovou kašou a mäsom.

Vyznávači mora zrejme ocenia výnimočnú a oceňovanú delikatesu - atún de la parilla, teda grilovaný steak z tuniaka s červenou alebo zelenou salsou. Nepolepšiteľných mäsožravcov poteší „cochinita pibil,“ pečené bravčové mäso naložené v pikantnej omáčke. Takzvaným „jedlom nezávislosti,“ ktoré je aranžované vo farbách štátnej vlajky Mexika je „chiles en nogada.“ Sú to zelené ostré papriky plnené mletým mäsom s mandľami, preliate omáčkou z vlašských orechov a ozdobené zrniečkami granátového jablka. 

Každé menu dobrej reštaurácie dotvárajú nápoje. V Mexiku najčastejšie letí pivo Corona, ochutené limetkou alebo rôzne ovocné, či colové limonády – rafrescos – poskytujúce vítané osvieženie. Alkoholické nápoje ako sú tequila a mezcal sa vyrábajú z kaktusu druhu agáve. Svetoznámy koktail margarita sa mieša z tequily, pomarančového likéru a citrónovej šťavy. Naproti tomu piňa coladu tvorí kokosové mlieko, dobrý rum a ananásová šťava. Evergreenom je silne osladená čokoláda, ochutená vanilkou a škoricou, príp. café de olla, kde nájdete škoricu a trstinový cukor.

Ako vidíte z tejto malej cuisine ochutnávky, bolo celkom zrejmé, že zostaviť originálne mexické menu pre mňa nebol žiadny problém, skôr naopak – dlho som váhala a bojovala s pokušením, čo bude lepšie ako to prvé, a ešte lepšie, ako to druhé v poradí. Našťastie môj priateľ a výborný kuchár si vecami okolo kuchyne poradil v dokonalej pohode a s nadhľadom. O niečo horšie to už bolo s  interiérovým konceptom reštaurácie, jej dizajnom a zariaďovaním. Stará mudrosť, ktorá tvrdí, že „odvaha bola, ale skúsenosť chýbala,“ do bodky platila aj v tomto prípade. Musela som si priznať, že bez odborníka sa dopredu nepohnem.

V samotnom úvode som spomenula, že pôvodný priestor bol loftom fungujúcim ako ateliér, takže aj tu čakala neľahká výzva. Získala som však cenný kontakt na skúsenú dizajnérku pani Pavlínu Lipkovú zo spoločnosti ORIGINE INTERIER DESIGN, dizajnový nábytok Bratislava, návrh interiéru reštaurácie a onedlho sa veci začali  krásne hýbať.

Ak budem na okamih akademická, dá sa konštatovať, že zadaním pre dizajnérku bolo skĺbiť loft dizajn s mexickým štýlom. Dnešné lofty začali vznikať po druhej svetovej vojne v mestách ako Londýn, New York alebo Paríž v budovách z 19. storočia. V päťdesiatych rokoch sa sem začali sťahovať bohémski umelci. Dôvodom bolo nízke, príp. žiadne nájomné a nákladné výťahy, ktorými sa dali na poschodie dostať čokoľvek – od rozmerného nábytku až po motorku. Lofty majú neomietnuté steny, tehlové múry a priznaný konštrukčný systém. Často sa bytom stane celé poschodie, teda jednoliaty priestor bez akéhokoľvek členenia, doplnený kovovým schodiskom. Takzvané hard lofty majú priestorovo odseparované len sociálne zariadenia.

Moja reštaurácia tak mala byť, okrem atraktívneho loft dizajnu, plná rôznych vzorov a farieb s  duchom Mexika. Nezasväteným sa môže zdať, že tu miešame vodu a oheň, ale skúsenosti a skvelé nápady pan Lipkovej, tieto nástrahy šarmantne prekonali a zrodili sa výsledok, ktorý nadchol nielen mňa a mojich zamestnancov, ale najmä všetkých hostí.

Pozoruhodný je už samotný vstup dovnútra. Hostia stúpajú po betónovom schodisku, ktoré namiesto zábradlia lemujú čierne, zvislé mreže a čierne obloženie z bridlice. Už len týchto pár krokov v nás vzbudzuje rad otázok a zvedavé očakávanie. Náhle, akoby mávnutím čarovného prútika, stojíme v pôvabnej hale, ktorú ožaruje množstvo ligotavých žiaroviek. Zdá sa nám, že ste sa ocitli v inom svete a potrebujme nejaký čas, aby sme sa zorientovali a nadýchli. Všetko nás oslovuje iným jazykom, každý detail a obraz sú iné, ale homogénne. Odrazu túžime po tom, nech tento okamih trvá, čo najdlhšie.

Vľavo vidíme drevený stôl s čiernymi kreslami a čierne prútené pohovky. Zo stropu nás zároveň láka visiace, drevené hojadcie kreslo, ktoré takmer žensky neodolateľne a sladko provokuje červeným vankúšom. A propos, žena. Pre mňa sa socha ženy, ktorá visí vo vodorovnej polohe, stala nielen fantastickým a nečakane krásnym dekoratívnym prvkom priestoru, ale jej dynamika a zvláštna energia, vytvorili využitú šancu na netradičnu formu osvetlenia. Myslím, že tento pôsobivý prvok musí každého z hostí naplniť detskou radosťou nad výborným nápadom a jeho dokonalou realizáciou.

Aby sa však moja, ani radosť mojich hostí prirýchlo neskončila, pripravila pani Lipková celú sériu iných, skvostných riešení. Napríklad pozadie dotvárajú tehlové steny, hnedosivé závesy priznané betónové stropy so vzduchotechnikou a čiernou oceľovou konštrukciou. Práve na konštrukcii sú zavesené svetlá, ktoré vzhľadovo pripomnajú reflektory a lampy filmárov alebo divadelníkov. Po ľavej strane zaujme kreslo v karmínovo červenej farbe, ktoré odvážne kontrastuje so skleneným stolom. Nad týmto miestom visí oranžové tienidlo lustra, rozmerovo väčšie ako samotný stôl. Tento pulzujúci dialóg skla na podlahe a svetla nad ním, vytvára tak silnú atmosféru, že tento kút patrí k tým najobľúbenejším. Priamo za spomínaným karmínovým kreslom nájdeme dekoráciu s kompletne mexickou genetickou výbavou. Bezmála dvojmetrový kaktus si tu pohodlne žije vo veľkom prútenom koši a na krajinu svojho pôvodu a dávnych predkov nedá dopustiť.

Táto časť interiéru ponúka špeciálnu zónu, ktorú som si sama pre seba nazvala tak trochu netypicky - klietka. Jej prednosťou je posedenie v skutočnom súkromí. Ohraničujú ju závesy s ozdobnými kovovými mrežami. Sedieť sa dá buď na tyrkysových pohovkách alebo kožených kreslách. Stolíky dostali rovnaký dizajn, aký má drevený bar a barové stoličky, ktoré sú po pravej strane miestnosti. Zo stropu „klietky“ visí atraktívne, multifarebné osvetlenie, pričom si každý z hostí naisto všimne aj podlahu. Z jej nezameniteľného čiernobieleho ornamentu sa mu - celkom ľahko a slastne - zatočí hlava.

Po ľavej strane schodiska sa nachádza iná, podobná zóna, rámovaná závesmi a železným zábradlím. Keďže je však už nad úrovňou interiéru, privedú nás k nej železné schodíky. Objavíme tu nielen originálnu, farbami hýriacu a krásnu pohovku, ktorej vzory vedú rovno do Mexika, ale tiež drevený stolík a pestré, čalúnené stoličky. A osvetlenie? Opäť nápaditý, geometricky riešený luster, osadený klasickými ekletickými sviečkami. Skrátka, niečo také sa inde len tak nevidí. 

Pod touto zónou sa nachádza posedenie, kde hrajú hlavnú úlohu drevené stoly v kombinácii s koženými stoličkami s vysokými operadlami. Ich pohodlie oživujú pestré vankúše s mexickými vzormi, ktoré  - takmer magicky - prepojujú celý interiér. Toto lákavé miesto na sedenie je navyše osvetlené dizajnovo zaujímavými bielymi lampami.

Práve odtiaľto sa hosťom predstavuje aj zvyšná časť mojej fantastickej reštaurácie. Po ľavej strane uvidíme bar, nad ktorým visí rovnaká oceľová konštrukcia akú má strop. V pozadí je bar ohraničený identickou klietkou, ktorá sa nachádza aj v prvej zóne reštaurácie. Kožené barové stoličky dostali polkruhovitý tvar a po ich pravej strane stojí zopár drevených stolov s pestrofarebnými kresielkami.

Hmm, bolo to pred pár dňami. Ráno som sedela v prázdnej reštaurácii, pila svoju obligátnu kávu a odrazu som dostala nápad. Čo ak nafotím všetky tieto priestory vo chvíli, keď budú plné hostí, života, úsmevov a zábavy? Možno sa mi týmto spôsobom podarí vytvoriť zaujímavý zrkadlový obraz  k podobným, starším fotkám z môjho pobytu v Mexiku, a možno sa nájdu aj takí, ktorí tie rozdiely vôbec nepostrehnú. Usmiala som sa. Ale veď to by bolo vôbec to najlepšie, čo sa nám mohlo spolu podariť, však pani Lipková?  

Napíšte komentár

 • Robertjib
  Robertjib
  pondelok, 02 apríl 2018 18:27

  precio viagra generico mexico
  generic viagra online without script
  comprar generico viagra
  viagra generic
  where to buy viagra online canada
  viagra tablet
  viagra in australia online
  viagra pill
  generic cialis viagra

 • ShaneSot
  ShaneSot
  pondelok, 02 apríl 2018 17:59

  puedo comprar sildenafil sin receta
  generic viagra
  can you buy viagra chemist
  buy generic viagra online
  where can i get viagra in canada
  viagra tablet
  best prices viagra no prescription
  viagra tablets
  is generic viagra legal

 • Donaldpaide
  Donaldpaide
  pondelok, 02 apríl 2018 03:28

  super cialis cheap
  generic cialis online without script
  buy cialis safely
  generic cialis online without script
  order real cialis online
  buy cialis online
  buy cialis super active online
  buy cialis online
  what is cialis pills

 • Donaldpaide
  Donaldpaide
  pondelok, 02 apríl 2018 03:11

  can you buy cialis canada
  generic cialis online pharmacy
  buy cialis online canada pharmacy
  generic cialis online without script
  cheap viagra levitra cialis
  cheap cialis
  buy cialis online australia
  buy cialis
  how to order cialis online no prescription

 • EldonAvers
  EldonAvers
  nedeľa, 01 apríl 2018 07:14

  cialis pills pictures
  generic cialis online without script
  is it safe to order cialis online
  generic cialis
  where can i buy cialis soft tabs
  cheap cialis
  cheap cialis generic india
  cialis
  cialis cheap prescription

 • Jerrodkeexy
  Jerrodkeexy
  nedeľa, 01 apríl 2018 05:07

  order cialis australia
  generic cialis online pharmacy
  cheap generic viagra/cialis
  cialis generic
  cheap cialis in the uk
  cialis
  cialis online order
  buy cialis
  cheapest cialis uk

 • Brianves
  Brianves
  sobota, 31 marec 2018 15:24

  is there generic viagra
  erectile dysfunction pills
  can buy real cialis online
  erectile dysfunction pills
  cheap viagra generic canada
  ed pills
  viagra legal online bestellen
  sex pills
  buy viagra for women uk

 • Bretttem
  Bretttem
  sobota, 31 marec 2018 12:02

  online clinic co uk viagra
  ed pills that work
  sildenafil de 500 mg
  sex pills
  generic viagra soft tabs uk
  erection pills
  cheap real viagra
  best ed pills
  cialis daily 5 mg

 • Bretttem
  Bretttem
  sobota, 31 marec 2018 06:14

  can buy cialis dubai
  erectile dysfunction pills
  viagra best prices
  erectile dysfunction pills
  cialis tablets australia
  erectile dysfunction remedies
  cialis tadalafil 20 mg 30 lu
  erectile dysfunction remedies
  dove ordinare cialis generico

 • StanleyCarve
  StanleyCarve
  sobota, 31 marec 2018 00:57

  viagra sleeping pills
  best ed pills
  difference between viagra and generic viagra
  erection pills
  buy real viagra from canada
  ed pills that work
  is 100 mg viagra safe
  ed pills
  what do viagra pills do to men


Hľadáte bezpečné a rýchle pôžičky na akýkoľvek účel? Riešením je Pôžičkomat.sk, overený poskytovateľ rýchlych online pôžičiek.


Hľadáte nové bývanie v Bratislave? Developer Finep ponúka byty v Bratislave za atraktívne ceny.