Vytlačiť túto stránku

Ako ošetrovať drevené a laminátové podlahy Náš TIP

Zverejnené v RADY NA NEZAPLATENIE streda, 16 január 2013 14:22

Aj vy máte doma takúto podlahu? Dnes už je skoro v každej domácnosti. Preč je doba, kedy bola celá dlážka pokrytá veľkým kobercom. Teraz domácnosť dýcha. Drevené a laminátové podlahy sú už na pohľad veľmi pekné. Ale každá gazdinka mi dá za pravdu, že ich údržba dá zabrať. Vidno na nich každú smietku prachu a šmuhy. Ale aj s tým sa dá niečo robiť. Správnym čistením sa ich hravo zbavíte.


Čistenie nie je umenie

Najlepšie je použiť mop alebo aj vysávač. Pri takomto spôsobe čistenia je potrebné podlahu čistiť pozdĺžne po doskách. Odstránite takto najviac prachu a šmuhy prakticky nebudú vidieť. V prípade, že by aj po čistení mopom alebo vysávačom ostali na takejto podlahe nejaké šmuhy, odstráňte ich handričkou, ktorú namočte do mydlovej vody a vytrite dosucha. Môžete pridať aj trochu liehu. Nejedna gazdinka pridáva do vody aj kvapku octu, ten si tiež vie s podlahou poradiť a dodá jej pekný lesk. Netreba zabúdať na lišty a rohy. Podlaha by mala byť čistá celá a zaprášená lišta na jej boku nie je bohviečo.


Vyrobte si sami prostriedok na parkety

Dá sa vyrobiť naozaj veľmi ľahko. Výsledok ocení naozaj každá z vás. Potrebujeme :
4 lyžičky leštidla na nábytok
6 lyžíc octu
10 l vody.
Všetky prísady zmiešame. No a môže sa leštiť. Vaša podlaha dostane znovu vzhľad ako mala na začiatku.


Rady na škvrny:

- svetlé škvrny na drevenej podlahe odstránite pastou z vosku na parkety a hnedého krému na topánky
- stopy od podpätkov topánok môžete odstrániť gumou na gumovanie. Keď ide o zažrané škvrny, pomôže petrolej alebo terpentín
- čerstvú mastnú škvrnu odstránite na parketách pijavým papierom, namočeným do benzínu.


O podlahu sa treba starať, takouto starostlivosťou si jej krásu užijete dlhé roky. Nielenže bude domácnosť dýchať čistotou, ale bude aj neodolateľne vyzerať. Nezabúdajte, že vaša domácnosť odráža kus vášho ja.