Vytlačiť túto stránku

Druhé dieťa, aký vekový rozdiel je ten naj

Zverejnené v RODINA utorok, 22 január 2013 12:01

Rozhodli ste sa pre ďalšie dieťa? Pripravte sa na to, že obdobie žiarlivosti prichádza už v čase, keď ho nosíte pod srdcom. Všetko sa znenazdajky začne točiť okolo niekoho iného, ​​a tak váš doterajší jedináčik prestáva byť stredom pozornosti. Ak chcete udržať situáciu doma aspoň trochu pod kontrolou, skúste svojho prvého potomka všemožne zapojiť do príprav na súrodenca. Nechajte ho, nech navrhne, ako by sa bábätko mohlo volať, vyberajte s ním kočík aj výbavičku . Dôležité je, aby si vaša ratolesť uvedomila, že čakáte bábätko všetci, celá rodina, a nielen vy.Vekový rozdiel tri roky

Aký vzťah spolu novopečení súrodenci budú mať, určuje tiež vekový rozdiel. Ak sa rozdiel pohybuje od jedného do troch rokov, budú rovnocennými partnermi, aj keď sa zrejme menším konfliktom nevyhnete. Čo nevidieť si nájdu podobné záujmy, čoskoro si vystačí jeden s druhým a budete ich môcť zabaviť podobnou činnosťou. Veľkým pozitívom je, že zhruba do troch rokov staršieho súrodenca až tak nepáli, že ste mu zaobstarali konkurenciu a rozšírenie rodiny dokáže ustáť bez väčších problémov. Aj deti narodené relatívne krátko po sebe však majú svoje "ale". Ide o poriadnu naháňačku. Obzvlášť ak nie je starší súrodenec dostatočne samostatný. Kŕmiť budete dvakrát, prebaľovať dvakrát, kúpať dvakrát, uspávať dvakrát .A to ani nehovorí o prípadne dovolenke, návšteve Zoo, či jednoduchej prechádzke. Pri dvoch malých deťoch dajú naozaj zabrať.


Vekový rozdiel tri až päť rokov

Keď mu je medzi deťmi rozdiel troch piatich rokov, plusom je, že s rovnakou starostlivosťou, s akou ste sa venovali prvorodenému, môžete sa venovať aj druhému dieťaťu. Stále je tu šanca, že budú obaja potomkovia rovnocennými kamarátmi. Výhodou tiež je, že okolo staršieho dieťaťa nemusíte toľko "skákať". Chodí do škôlky a je samostatnejšie, čo pre vás znamená viac času pre bábätko. Avšak tu narážame práve na žiarlivosť. Predškoláci si moc dobre uvedomujú, o aké privilégiá s príchodom mladšieho súrodenca prišli. Ideálne preto je zapojiť staršieho súrodenca do starostlivosti o mladšieho bračeka či sestričku hneď po príchode z pôrodnice. Najnáročnejšie budú prvé dva roky, potom už, verte, bude lepšie.


 
Vekový rozdiel päť a viac

Ak ste si dali s druhým potomkom trochu na čas a obe deti delí päť rokov a viac, bude situácia paradoxne komplikovanejšia. Kým starší sa stavia do úlohy rodiča, mladší má potrebu vzdorovať všetkým a všetkému. Výhodou však je, že starší súrodenec môže mladšiemu odovzdávať potrebné skúsenosti. Ak je medzi deťmi dostatočný rozdiel, malou výhodou pre vás je, že starší mladšieho postráži, aj keď bude pravdepodobne reptať.


Je jedno, pre ktorú variantu sa rozhodnete. S čím by ste mali určite počítať, je, že každé dieťa rovná sa je originál - a to aj napriek tomu, že má rovnakú matku aj otca. Čo platí na jedno, nezaberá na druhé a naopak. Deti ovplyvňuje nielen náš prístup, ale aj prostredie, do akého sa narodili. Kým prvé má len mamu a otca. Druhorodený potomok sa musí naučiť žiť ešte so súrodencom.