Medzi zdravotné problémy súvisiace s tráviacim traktom patria aj také, ktoré síce nie sú závažné (keďže nie sú život ohrozujúce), ale aj tak dokážu negatívne ovplyvniť kvalitu života človeka. Medzi také patria aj syndróm dráždivého čreva (slangovo označovaný ako „deravé črevo“) a tiež histamínová intolerancia (HIT).
Syndróm dráždivého čreva
Syndróm dráždivého čreva je funkčné ochorenie hrubého čreva, ktoré je charakteristické epizodickou alebo dlhodobou poruchou vyprázdňovania hrubého čreva. S tým sú spojené pocity nafukovania a bolesti brucha bez toho, aby bol u pacienta nájdený nejaký špecifický chorobný nález na čreve.
Ide o pomerne časté ochorenie, výskyt sa udáva v rozmedzí 10 – 20 % svetovej populácie, pričom častejšie postihuje ženy ako mužov. Na rozdiel od mnohých iných ochorení, syndróm dráždivého čreva nie je podmienený vekom, takže postihnúť môže aj mladých ľudí.
Príčina syndrómu dráždivého čreva je imunologická. Črevná sliznica je pri ňom postihnutá chronickým mikrozápalom. Ten v črevnej sliznici spôsobuje iba mikroskopicky viditeľné trhliny, cez ktoré prenikajú potenciálne alergény, čím sa udržuje chorobný kolobeh mikrozápalu a mikrotrhlín.
Histamínová intolerancia
Histamínová intolerancia je oveľa menej častá (výskyt len okolo 1 %), ale je to s ňou o niečo komplikovanejšie. Nie je totiž uznávaná ako explicitný zdravotný stav. To preto, lebo vedecké dôkazy, ktoré by podporovali zaužívanú teóriu, ktorá hovorí o tom, že konzumácia potravín s obsahom histamínu môže spôsobiť zdravotné problémy (hnačku, brušné kŕče, nafukovanie, stratu chuti a ďalšie), sú v súčasnosti stále obmedzené a nie sú konzistentné.
Moderné publikácie označujú histamínovú intoleranciu naopak ako imunologický problém žírnych buniek, ktoré sú prítomné v črevnej sliznici. Hlavnú úlohu má pri HIT podľa nich hrať porucha aktivácie týchto žírnych buniek.
Zdroj obrázka:
Autor: topntp / Stock.adobe.com