Kŕčové žily alebo inak povedané varixy sú častým problémom veľkého množstva populácie. Hovorí sa, že viac postihujú ženy ako mužov a vyskytujú sa najčastejšie v strednom veku. Nie je však nič neobvyklé, keď sa varixy vyskytnú aj u mladších ročníkov. Čo je príčinou a aká je ideálna liečba na kŕčové žily?
Kŕčové žily vznikajú z rôznych dôvodov. Môže ísť napríklad o genetickú predispozíciu. To znamená, že ak mal niekto u vás v rodine kŕčové žily, automaticky sa riziko vzniku zvyšuje aj u vás. Nie je to však pravidlom, ak budete dodržiavať všetky odporúčania a opatrenia, ako sa kŕčovým žilám vyhnúť. Napríklad, je dôležité piť veľa vody, veľa sa hýbať a nosiť kompresné pančuchy, pokiaľ je to nutné.
Sklerotizácia a jej význam
Sklerotizácia je známa už od roku 1930. Podstata liečby touto metódou sa aj počas týchto rokov zachovala. Vo všeobecnosti ide o aplikáciu špeciálnej látky priamo do žily. Význam spočíva v tom, že dochádza k obnoveniu funkčnosti cievy, ktorá predtým nebola funkčná. Vo výsledku tak dochádza k úspešnému uzatvoreniu kŕčovej žily a prerušeniu spätného toku krvi, ktorý je v tomto prípade skutočne neželaný. Sklerotizácia sa v súčasnej dobe realizuje aj pomocou ultrazvukovej metódy.
Pre koho nie je vhodná?
Vo všeobecnosti sa sklerotizácia odporúča pacientom, ktorí majú primárne kŕčové žily. To sú také, ktoré vznikajú pôsobením rizikových faktorov. Napríklad, ide o vyšší vek, obezitu, tehotenstvo, prácu v stoji alebo sede. Čo sa týka kontraindikácie, sklerotizácia žíl nie je vhodná pre tehotné ženy a dojčiace matky.
Sklerotizácia sa tiež neodporúča pacientom, ktorí majú problém s prekrvením dolných končatín, prípade takým, ktorí majú alergiu na niektorú z podávaných látok v rámci sklerotizačnej tekutiny. Preto tento zákrok vopred konzultujte s lekárom.