Vysoký cholesterol sám o sebe nie je ochorením, je len varovným prstom na ceste za závažnými kardiovaskulárnymi a cievnymi ochoreniami. Keď lekár oznámi pacientovi hodnoty vysokého cholesterolu, nechce ho vystrašiť, iba mu pomôcť uvedomiť si, že je načase zmeniť životný štýl a pomôcť telu znížiť hodnoty cholesterolu v krvi.
Cholesterol
Bez cholesterolu by si organizmus nevytvoril vitamín D, žlčové kyseliny, steroidné hormóny ba dokonca nepostavil ani jedinú bunku v tele. Cholesterol je preto životne dôležitý pre správne fungovanie organizmu. Je však vo vode nerozpustný, preto ho pri obehu krvným riečišťom musia prenášať lipoproteíny, na ktoré je cholesterol naviazaný. Podľa typu lipoproteínu preto potom delíme cholesterol na LDL “zlý” cholesterol a HDL “dobrý” cholesterol.
Ideálne hodnoty cholesterolu
Aj pri hodnotách cholesterolu je potrebné vedieť, aké sú hodnoty konkrétneho typu cholesterolu. Dôležitými ukazovateľmi sú hodnoty LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a triglyceridov, čo sú látky, ktoré v spojení s cholesterolom tvoria plazmové lipidy.
Pri HDL cholesterole, čiže pri “dobrom” cholesterole je dôležité mať vyššiu hladinu tohto typu cholesterolu. Za ideálnu sa považuje hodnota okolo 1,2 mmol/l, pri nižších hladinách dobrého cholesterolu môže ísť o život. Nízka hladina HDL cholesterolu pri súčasnej vysokej hladine LDL cholesterolu významne zvyšuje mortalitu pri infarkte myokardu – ako krátkodobú do 30 dní, tak aj dlhodobú do 1 roka.
Preto je dôležité držať hodnoty LDL cholesterolu pod 3,4 mmol/l, nakoľko hladina nad 3,4 mmol/l sa považuje za vysokú hodnotu LDL cholesterolu.
Taktiež je potrebné vedieť hodnoty triglyceridov, ktoré by sa mali držať do 1,7 mmol/l. Hodnoty do 4,0 mmol/l sa považujú za rizikové.
Riziká vysokého cholesterolu
Vysoký cholesterol nám poukazuje na riziká spojené s kardiovaskulárnymi chorobami a ochoreniami ciev. Najnebezpečnejší následok vysokého cholesterolu je ateroskleróza, t.j. kôrnatenie ciev. V prípade, že sa cieva zúži natoľko, že hrozí upchatie cievy, zvýši sa krvný tlak natoľko, že môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu, alebo k prasknutiu cievy v mozgu – mozgovej porážke.
Existujú dve najčastejšie predispozície na vznik vysokého cholesterolu. Kým ten prvý – dedičnosť, ovplyvniť nevieme, druhý – životosprávu jedinca ovplyvniť môžeme. Zdravou životosprávou vieme nielen znížiť hladinu cholesterolu v krvi ale pôsobí aj preventívne, na udržanie ideálnej hodnoty cholesterolu.
Zníženie cholesterolu
Ak teda nechcete alebo zatiaľ nemusíte brať lieky na cholesterol, je na mieste otázka, ako znížiť cholesterol prírodnou cestou? Najideálnejšie je, okrem zdravého pohybu zmeniť aj jedálniček.
Pri tzv. cholesterolovej diéte je dôležité sa zamerať na dostatočný prísun zdravých tukov, ktoré obsahujú omega mastné kyseliny. Napríklad ryby či rybí olej, orechy, a semiačka. Taktiež je vhodná konzumácia za studena lisovaných olejov, napríklad konopného, olivového či ľanového.
Do stravy zaraďte aj vlákninu. Práve vláknina pomáha vylučovať žlčové soli z organizmu, a vďaka tomuto mechanizmu sa tvoria neustále nové, pri ktorých sa spotrebúva vo zvýšenej miere práve cholesterol.
Mali by ste sa vyhnúť konzumácii polysacharidov. To znamená, že v strave obmedzíte nielen sladké, ale hlavne škrobové potraviny ako sú chlieb, ryža či zemiaky. Práve vysoká hladina cukru v krvi zvyšuje hladiny “zlého” LDL cholesterolu.
Prírodné výživové doplnky.
Podporiť zdravú životosprávu môžete okrem zdravej stravy aj prírodnými doplnkami výživy. Vhodným pomocníkom pri znižovaní cholesterolu v krvi je výživový doplnok vegánsky proteín. Obsahuje extrakt z olivovníka, extrakt z červeného hrozna, resveratrol a piperín – výťažok z čierneho korenia.
Taktiež sa v ňom nachádza chioská masticha, ktorá prispieva k ochrane tráviaceho traktu a napomáha správnemu tráviacemu procesu. Kombináciou týchto látok vo svojom unikátnom zložení využíva silu prírodných polyfenovlov a flavonoidov pre udržanie si optimálnej hladiny cholesterolu.