Ako si vybrať batoh na cestovanie a na hory?

467

Nezáleží na tom, či ste častým cestovateľom, turistom alebo cestujete len príležitostne, niekedy môže byť príprava na výlet komplikovaná. Balenie na výlet je jedna vec, ale zaobstarať si dobrý cestovný batoh na zabalenie všetkých potrebných vecí je ďalšia starosť.

Ako si vybrať správny batoh?

Pýtate sa, aký je pre vás najlepší batoh? Neexistuje univerzálny model vhodný pre každého. Pri výbere batohu by ste sa mali sústrediť predovšetkým na činnosť, pri ktorej ho budete využívať. Pri cestovných a turistických batohoch je potrebné zvážiť dĺžku cesty, kam idete a čo na  svojej ceste budete robiť. Poznanie týchto vecí vám pomôže určiť, koľko vecí budete musieť so sebou nosiť. Veľkosť batohu musíte zvoliť tak, aby vám správne sedel s prihliadnutím na vaše telo a váhu.

Kedy si vybrať cestovný batoh? Je dobrý nápad cestovať len s batohom?

Poďme si povedať výhody cestovania s batohom.  V prvom rade vám umožňuje voľne sa pohybovať, zostávajú vám voľné ruky, preto nebudete mať problémy na letisku alebo pri dobrodružstve na horách. Cestovné batohy sú navrhnuté v rôznych veľkostiach a modeloch, aby vyhovovali vášmu typu postavy, štýlu a potrebám. A tiež sú veľmi skladné.

Výber správnej veľkosti

Na trhu je pomerne veľa batohov, od malých denných batohov až po modely plnej veľkosti určené na šesť mesiacov na Appalachian Trail. Našťastie pre váš chrbát sa batohy za posledných 20 rokov zmenšovali, a to ani nie tak vďaka technológii balenia ako pokrokom v kempingovom vybavení.

Objem balenia označuje, koľko miesta je vo vnútri merané v litroch (alebo v niektorých prípadoch v kubických palcoch). Mnohé veľké batohy majú v názve objem v litroch napríklad model CONCOURSE PACK 31L VX21 od značky Dakine, ktorý je skvelým pomocníkom pri cestovaní.

Priehradky a vrecká

Batohy ponúkajú najrozmanitejšie úložné priestory a vrecká. Niektorí majú radi jednoduché, efektívne balenie s jednou hlavnou priehradkou, zatiaľ čo iní uprednostňujú viacero miest na uloženie telefónu, jedla, fľaše s vodou a iných menších predmetov.

Cestovné batohy sú najlepšou voľbou, keď sa chystáte na dlhú cestu alebo sa presúvate naprieč viacerými destináciami, alebo keď sa chystáte zúčastniť outdoorových aktivít, ako je horolezectvo, turistika alebo dokonca návšteva pláže.