Zútulnite si svoj domov nestarnúcimi kobercami

339

Kedysi takmer neexistovala domácnosť, ktorá by nemala aspoň v jednej izbe metrážny koberec. Dlhé hodiny prášenia, čistenia netešili nikoho. Neskôr prišli na rad o niečo menšie koberce, ktoré sú ideálne do pod stôl či len tak do priestoru.  Dnes sa opäť do módy dostávajú koberce, ktoré zaplnia celú miestnosť a stávajú sa hitom viacerých sezón, veď ich čistenie už nie je takým problémom ako predtým.

Zvažujete aj vy, že dáte svojmu domovu novú podobu vďaka nestarnúcim kobercom, ktoré miestnosť dokonale oživia?

Prinášame vám tipy, podľa čoho ich vyberať a akých kritérií sa držať aby spĺňali všetko, čo potrebujete v danej miestnosti. Či už potrebujete viac praktický, kvalitný a pevný koberec do predsiene alebo chcete, aby koberec do obývačky vzbudzoval dojem luxusu, mali by ste zvažovať zopár faktorov, ktoré vám pomôžu s výberom a rozhodnutím.

Na čo netreba zabudnúť

Hlavné aspekty, ktoré by ste mali brať do úvahy sú jednoznačne financie a to, koľko peňazí chcete minúť. Na trhu nájdete nespočetné množstvo lacných kobercov za „pár korún“ až po niekoľko tisícové prémiové ručne tkané koberce. Ďalším faktorom, ktorý je dôležité zvážiť pred kúpou, je otázka „ako veľmi bude váš koberec namáhaný vplyvom častej chôdze a iných, nepriaznivých vplyvov, ktoré ho môžu poškodiť.“ Ak hľadáte koberec do izby vášho dieťaťa, je pravdepodobne zbytočné premýšľať nad drahými alternatívami, pretože môžete počítať s tým, že sa poškodí. Do takýchto izieb, kde predpokladáte, že sa koberec môže ľahko ušpiniť, hľadajte materiály, ktoré sa ľahko čistia napríklad nylon alebo koberec vyrobený z polyamidových vlákien a taktiež tie, ktoré majú kratší vlas.

Tu sa dostávame k ďalšiemu aspektu, ktorý by ste mali brať do úvahy, a to je samotná výška vlasu. Čím kratší vlas, tým lepšie udržiavateľný koberec. Hrubé koberce s dlhým vlasom spôsobujú, že sa nečistoty a prach dostane hlbšie, kvôli čomu je náročné ho povysávať. Farba je taktiež dôležitý faktor, ktorý by ste nemali podceniť. Nezabudnite, že nebude vyzerať dobre, ak zvolíte svetlý koberec na miesto, kde sa po koberci často chodí. Špinavý koberec predsa nebudí dobrý dojem u nikoho. Svetlé koberce radšej zvoľte na miesta, kde neočakávate, že môže byť priveľmi namáhaný.

Nezabudnite na samotný dizajn

Samozrejme, že jedným z nemenej dôležitých faktorov, ktoré budete jednoznačne brať do úvahy, je samotný dizajn. Každý rok sú trendové iné vzory, farby a veľkosti. Myslite na to ešte pred kúpou, že to čo sa vám páči teraz, sa o pár rokov nemusí. Aj na základe toho vyberajte cenovo dostupné možnosti.