3 tipy ako zútulniť váš domov

354

Každý sa chce vo svojom dome cítiť dobre. Jednou z najdôležitejších súčastí vytvárania šťastného domova je urobiť ho teplým a prívetivým útočiskom, z ktorého nikdy nebudete chcieť odísť. Od útulných vrstiev až po pútavé textúry, existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako urobiť váš dom  domovom.

Potreba miesta, kde by sme sa cítili bezpečne, siaha až do praveku, keď sme žili v jaskyniach. Spočiatku to bol len malý priestor osvetlený teplým ohňom. Či už ide o jaskyňu, štúdiový apartmán alebo honosnú vilu, princíp zostáva rovnaký.

Možno ste si práve kúpili nový dom, ale pôsobí na vás sterilne a bez osobitosti. Možno ste študentom na internáte a chcete, aby bola vaša izba príjemnejšia. Alebo možno len máte pocit, že atmosféra vášho domova nie je úplne v poriadku. Keď príde na to, ako dať svojmu domovu určitý „pocit“, mnohí z nás jednoducho nevedia, kde začať.

Textúra

Od huňatých vankúšov cez tapety až po pletené prikrývky, kombinujte textúry, ktoré sú príťažlivé na dotyk. Príliš veľa rôznych látok môže pôsobiť rušne, preto sa zamerajte na tri až štyri textúry v každej miestnosti.

Koberce

Pridanie koberca do vášho domova je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ho celkovo spríjemniť. Či už sa rozhodnete pre koberec v jednej miestnosti alebo v celom dome, rozdiel si všimnete hneď. Je známe, že koberce zlepšujú kvalitu vzduchu v domácnostiach. Fungujú ako lapače prachu, zachytávajú srsť domácich zvierat a iné nečistoty, ktoré by normálne lietali vzduchom.

Vaše podlahy budú fyzicky mäkšie a teplejšie, keď na ne položíte koberce. Nezáleží na tom, či si vyberiete behúne koberce alebo niečo s dlhším vlasom. Pri chôdzi po ňom budete stále cítiť pohodlie.

Správne osvetlenie

Ak chcete vytvoriť útulnú atmosféru, neexistuje snáď lepší spôsob, ako výber správneho osvetlenia. Uistite sa, že máte dostatok pracovného osvetlenia, stolových a podlahových lámp, voňavých sviečok a atmosférického osvetlenia. Skvelé sú aj nástenné svietidlá, pretože môžete ovládať nielen to, koľko svetiel je súčasne zapnutých, ale aj to, odkiaľ svetlo prichádza.