Aká je starostlivosť o mastnú pleť

354

Mastná pleť je najčastejším problémom, s ktorým sa trápi mnoho žien a aj mužov. Lesklá tvár, čierne bodky, rozšírené póry a aj tvorba bielych pupáčikov sú typickým znakom mastnej pleti. Vhodnou starostlivosťou môžete tieto problémy minimalizovať a vyhnúť sa tvorbe akné.

Dôvod vzniku mastnej pleti

Kožný maz sa normálne produkuje v mazových žľazách v pokožke. Ak ho máme priveľa dochádza k vzniku mastnej pleti a s tým súvisiacich problémov. Za zvýšenou aktivitou mazových žliaz sú najčastejšie hormóny (puberta, menštruačný cyklus, tehotenstvo,…), dedičnosť, strava, depresia, stres či fajčenie.

Toto všetko vplýva na produkciu kožného mazu. Úprava stravy a zmena životného štýlu môžu pomôcť, ale nie vždy. Ak chcete akné na tvári predchádzať, alebo ho aspoň zmierniť je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o pleť.

Čistenie pleti

Pleť si čistite dôkladne dvakrát denne, ráno a večer. Viackrát nie, pokožku by ste len zbytočne vysušili a podráždili.

Ráno si pleť umyte gélom na mastnú pleť a dočistite ju tonikom. Večerná rutina by mala byť trochu dlhšia. Z tváre odstráňte make-up a nečistoty. Použite gél a tonikum.

Vhodným produktom na dôkladné vyčistenie pleti je aj Sébium umývacia kocka, ktorá pleť nie len vyčistí ale zmierňuje aj tvorbu kožného mazu a neupcháva póry. Môžete ňou nahradiť čistiaci gél. Po umytí pleti vodou môžete aplikovať na pokožku krémy alebo séra s účinnými látkami. Zamerajte sa na produkty, ktoré zmierňujú tvorbu kožného mazu, zmierňujú zápaly, sú nekomodogénne (neupchávajú póry) a odstraňujú odumreté kožné bunky.

Nezabúdajte pri tom používať aj produkty na hydratáciu pokožky. Dehydratovaná pokožka produkuje viac kožného mazu a vy by ste mali problém s akné a dlhší čas. Nemusíte si kupovať množstvo produktov. V súčasnosti kozmetika na mastnú pleť alebo na pleť so sklonom k akné má na pokožku viac účinkov. Jeden produkt tak môže pleť hydratovať a zároveň regulovať tvorbu kožného mazu. Ďalší zas môže mať antibakteriálne účinky a zároveň odstraňovať odumreté kožné bunky.