Ako sa dožiť vysokého veku

973

Čo podľa vás znamená optimálne starnutie? Nie, nie je to len o dlhovekosti. Predovšetkým ide o tom byť vitálny, šťastný a neustále robiť veci, ktoré vás napĺňajú. Optimálne starnutie je dlhodobý proces, počas ktorého zistíte, čo je v živote dôležité.

Znamená to dbať o svoje zdravie najviac ako viete, pretože si časom uvedomíte, že práve to je to, čo vám nikto druhý nedokáže ponúknuť. Doprajte si zaslúžený oddych a naučte sa vycítiť čo potrebujete vo chvíľach, keď to je potrebné. Zmysluplná dlhovekosť zahŕňa reakciu na zmeny, prevenciu úrazov, budovanie odolnosti a predovšetkým otvorenosť voči novým prístupom, pravidlám a správaniu.

Predpovedaný osud vášho života?

V situácii, v ktorej sa nachádzate, máte určitú moc. To ako s ňou budete zaobchádzať je len na vás. Niektorí ľudia sa obávajú toho, že ich budúcnosť je predurčená na základe ich predkov. To však nie je pravda. Myšlienka zlých génov, ktoré vytvárajú váš osud je značne prehnaná. Môžete sa pozrieť na svoju rodinu a zhromaždiť si informácie.

Môžete podstúpiť testovanie genómu a veľa sa z toho naučiť. To všetko je však len začiatok príbehu. Pretože najmä výber životného štýlu má veľký vplyv na dlhovekosť. Dokazujú to tiež štúdie identických dvojčiat, ktoré častokrát prinášajú prekvapivé výsledky. Znamená to však, že to, ako starnete, je v mnohých ohľadoch len na vás.

Začnite dnes!

Nikdy nie je neskoro začať. Nezúfajte a neuviaznite v niečom, čo neprospieva vášmu zdraviu. Množstvo vedeckých výskumov a štúdií poukazuje na to, že nikdy nie je neskoro zaviesť nové návyky.

Prinesie vám to množstvo zmien ale zároveň aj okúzľujúcich výsledkov, ktoré posunú vaše zdravie na inú úroveň. Dnešok je skvelým dňom na nový štart – začnite napríklad čítať články o zdravom životnom štýle po 50-ke. Neváhajte a pozitívne účinky zaznamenáte veľmi rýchlo.

Naučte sa robiť zmeny

Nie je vždy ľahké robiť zmeny, ale dlhovekosť za to stojí. Začnite postupne. Jeden dobrý návyk vás prinúti urobiť ďalšie zmeny a čoskoro nebudete musieť na to ani myslieť. Život si zrazu budete užívať, a to len vďaka zmenám a krokom, ktoré ste sa odvážili urobiť. Už teraz sme na vás hrdí!