Atramentová alebo laserová tlačiareň: Ktorú si vybrať?

434

Potreba vlastniť doma tlačiareň sa zvyšuje, pretože viacerí z nás majú home office a deti sa dlhé mesiace učili z domu. Môžete byť rodičom, ktorý potrebuje vytlačiť pracovný hárok pre svoje dieťa alebo potrebujete vytlačiť správu do práce. Vlastniť doma tlačiareň je veľmi pohodlné a užitočné. Nech už je dôvod pre zaobstaranie si tlačiarne akýkoľvek, nie je ťažké ju nájsť. Tlačiarne sa za posledných niekoľko rokov veľmi nezmenili, ale stali sa efektívnejšími a menej nákladnými. Môžete si vybrať medzi laserovými a atramentovými tlačiarňami, farebnými a čiernobielymi tlačiarňami a multifunkčnými zariadeniami. Pred kúpou by ste mali zistiť, ktoré zariadenie je pre vás najvhodnejšie.

Atramentová tlačiareň

Ak ešte nevlastníte tlačiareň, lebo ste ju doteraz nepotrebovali, možno budete chcieť zistiť rozdiel medzi atramentovými a laserovými tlačiarňami. Atramentové tlačiarne striekajú na stránku malé kvapôčky tekutého atramentu. Väčšina z nich používa samostatné atramentové kazety, z ktorých každá je vybavená tlačovou hlavou, ktorá rozdeľuje atrament na takmer mikroskopické kvapôčky. Počet atramentových kaziet, ktoré farebná atramentová tlačiareň používa, sa líši. Najlacnejšie tlačiarne zvyčajne používajú iba dve kazety – jednu s čiernym atramentom a jednu, ktorá obsahuje azúrový, purpurový a žltý atrament. Väčšina atramentových tlačiarní s nižšími a strednými cenami ponúka štyri samostatné kazety. Samotná tlačiareň nemusí stáť viac ako 50 alebo 100 eur, ale jedna sada kaziet vás môže stáť takmer tak isto. A pretože väčšina farebných atramentových tlačiarní nebude fungovať, ak v niektorej z kaziet dôjde atrament, budete musieť kazety vymeniť.

Čo robí laserová tlačiareň?

Laserové tlačiarne sú ideálne na vytváranie farebných aj čiernobielych výtlačkov a sú vhodné pre firmy, ktoré majú vysoké nároky na tlač. Je to spôsobené schopnosťou laserovej tlačiarne produkovať tlač vysokou rýchlosťou. Existuje mnoho typov laserových tlačiarní a výber tej najlepšej pre vaše vlastné potreby závisí od vášho podnikania, použitia a kapacity tlače. Laserové tlačiarne používajú tonery. Medzi tonerom a atramentom existuje veľa rozdielov, od procesu tlače až po typ kazety, ktorú použijete vo svojom zariadení. Laserová tlač sa častejšie používa vo väčších kanceláriách a podnikoch, ale táto technológia sa stala bežnejšou alternatívou aj pre domáce tlačiarne. Laserové tlačiarne využívajú efektívne tonerové kazety, ktoré sú každým rokom stále dostupnejšie vďaka neustálemu zlepšovaniu a rozmanitému trhu s tlačiarňami. Na trhu nájdete lacné tonery, ktoré vám zabezpečia kvalitnú tlač. Tonery sú rozdelené aj podľa kvality tlače. Napríklad kvalitné tonery Samsung sú ideálne pre bežnú tlač, ale aj pre tlač vysokej kvality.

Aj keď je atrament štandardom vo väčšine bežných atramentových domácich tlačiarní, výstup laserových tlačiarní závisí od tonera a laseru. Vzhľadom na to, že sú založené na vlastnej jedinečnej technológii, zistíte, že majú aj svoje vlastné jedinečné výhody a nevýhody.