3 spôsoby, vďaka ktorým bude vykurovanie vo vašom dome efektívne

537

O udržanie tepla počas zimných mesiacov sa snaží každá domácnosť. Efektívnosť vykurovania domu zvýšite rôznymi technickými úpravami. Investície na úpravy sa vám nie len vrátia, ale v budúcnosti vám ušetria množstvo peňazí a energie.

Pozrite sa na 3 spôsoby, ako udržíte konštantnú teplotu vo vašej domácnosti:

  1. Izolácia

Základ, na ktorý je dôležité sa prvotne zamerať je izolácia domu. Teplo dokáže unikať rôznymi smermi a to nie len cez okná a dvere, ale aj strechy, podkrovia, podlahy a potrubia. Zveriť inštaláciu zateplenia do rúk profesionálov vám zaručí kvalitné prevedenie izolácie a účinnosť počas dlhoročnej životnosti.

  • Práve tretina všetkého tepla sa stráca v nezateplenom dome prostredníctvom stien. Zateplením vonkajších stien výrazne znížite náklady na vykurovanie.
  • Zaistiť teplo môžete aj pomocou izolácie podláh na prízemí alebo akýchkoľvek poschodí nad nevykurovanými priestormi.
  • Strechou nezatepleného domu môžete stratiť až 25% tepla. Zateplenie podkrovia a strechy vám pomôže zefektívniť udržanie tepla v dome a vďaka správnej inštalácii sa vám investície niekoľkonásobne vrátia.

 

  1. Okná a dvere

Únik tepla môže byť častokrát zapríčinený práve medzerami na oknách. Jeden z efektívnych spôsobov ako zabrániť problému je dvojité alebo trojité zasklenie vašich okien. Výrazne pomôcť dokážu aj rôzne druhy tesniacich pások, ktoré využijete ako pri oknách, tak aj pri dverách. Tepelné izolačné vlastnosti podporíte dverovými tesniacimi lištami.

 

  1. Rekuperácia

Systém rekuperácie tepla dokáže vetrať dom, zlepšovať kvalitu vzduchu a zároveň udržiavať teplo z vnútorného prostredia. Princíp je založený na odoberaní tepla z odsávaného vnútorného vzduchu a následnom odovzdávaní vzduchu, ktorý je filtrovaný zvonku. Vďaka tomuto systému vyťažíte z vykurovania maximum a zabezpečíte vo všetkých miestnostiach  v dome čistý, filtrovaný a čerstvý vzduch, bez úniku tepla.

Pri efektívnosti vykurovania nemožno zabúdať ani na výber toho správneho vykurovacieho paliva. O efektívnom kúrení v domácnosť možno hovoriť napríklad v prípade používania ekologických alternatív ako sú pelety a1, drevené brikety či ekohrášok.