Trampolína sa oplatí. Toto sú dôvody, prečo by ste o nej mali uvažovať

224

Keď sa vonku oteplí a pekné počasie nás začne lákať tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu, na záhradách mnohých rodinných domov vyrastú trampolíny ako huby po daždi. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké výhody vám taká trampolína prináša? Spísali sme niektoré z nich, takže ak práve uvažujete, či sa trampolína nebude hodiť aj vám na dvor, možno vám uľahčíme rozhodovanie.

Celá rodina si na trampolíne užije množstvo zábavy

V prvom rade treba podotknúť, že trampolína rozhodne nemusí byť určená len pre deti, radosť z nej môže mať každý člen rodiny, aj tí starší. Najmä väčšie a nosnejšie modely bez problémov zvládnu, ak si na nich zaskáče aj dospelý človek, takže sa nemusíte báť aspoň chvíľkového návratu do bezstarostných detských čias. Odviažte sa a zlepšite si náladu!

Trampolína však poslúži aj na to, ak si chcete dopriať chvíľu relaxu, zatiaľ čo vaše deti si užijú kopu zábavy. Kým sa deti vybláznia na trampolíne, vy si pri tom môžete vychutnávať napríklad poobednú šálku kávy a chutný koláčik s nohami vyloženými na pohodlnom záhradnom nábytku. Sen každého rodiča, čo poviete?

Motivujte deti k pohybu a tráveniu voľného času na čerstvom vzduchu

Ak vás trápi, že vaše ratolesti presedia celé dni pri televízore alebo počítači zavesení na internete a chýba im pohyb, možno práve trampolína na záhrade ich povzbudí k tomu, aby sa viac hýbali a robili niečo pre svoje zdravie. Skákanie na trampolíne baví každého bez obmedzenia veku, tak prečo to neskúsiť.

Deti si okrem skákania vedia na trampolíne vymyslieť množstvo aktivít a zaujímavých hier, nechajte ich prejaviť kreativitu a sami budete prekvapení, na čo všetko trampolínu využijú. Väčšie deti trampolínu často používajú aj ako útočisko či bunker, kde si môžu oddýchnuť napríklad pri čítaní dobrej knihy a ponoriť sa do sveta fantázie.

Zdravotné benefity skákania na trampolíne

Trapolína prináša výhody mladším aj starším. Vďaka tomu, že pružiny veľmi dobre tlmia dopad na plochu trampolíny, skákanie nepredstavuje pre vaše kĺby, kolená a chrbticu takú záťaž, ako keby ste skákali napríklad cez švihadlo alebo behali na pevnom povrchu.

Okrem toho, pravidelné skákanie na trampolíne sa postará o to, že vaše kĺby, šľachy, väzy a svaly sa posilnia a spevnia. Posilnením svalstva a stabilizačného systému znížite aj bolesť chrbtice, zlepšíte si koordináciu pohybov, motoriku a rovnováhu.

Keďže pri skákaní na trampolíne zapájate do činnosti množstvo svalov, vaše telo spaľuje viac kalórií, vďaka čomu sa vám nielen že časom pekne vyformuje postava, ale podarí sa vám aj efektívne schudnúť niekoľko kilogramov, ani nebudete vedieť ako. Skákanie na trampolíne takisto prospieva vášmu kardiovaskulárnemu systému, pretože upravuje krvný tlak a znižuje pravdepodobnosť vzniku srdcovocievnych chorôb.

Rovnako však robí dobre aj lymfatickému systému a zlepšuje vašu imunitu, takže váš organizmus bude odolnejší voči vírusom. Tak ako každé cvičenie, aj pravidelné skákanie na trampolíne vám pomôže spomaliť proces starnutia, bojovať so stresom, zlepšiť kvalitu vášho spánku a vyplaviť hormóny šťastia, takže budete mať počas dňa lepšiu náladu.

Samozrejme, treba dodržiavať bezpečnostné pokyny uvedené výrobcom trampolíny, rešpektovať jej nosnosť a ak sa v nej hrá viacero malých detí, dozor dospelej osoby je nevyhnutný, aby ste neriskovali nepríjemné zranenia.

Trampolína je nenáročná na údržbu

Trampolíny patria k vybaveniu, ktoré si nevyžaduje zložitú a náročnú starostlivosť, aj preto sú veľmi obľúbené. Raz za čas počas sezóny je dobré skontrolovať, či trampolína nemá nejaké poškodenia na skákacej ploche, ochrannej sieti a podobne a ak zistíte nedostatky, poškodené príslušenstvo jednoducho vymeňte za nové, nemusíte investovať do novej trampolíny.

Keď sa skončí sezóna, trampolínu na zimu jednoducho zložte a uskladnite v pivnici, garáži alebo na inom suchom a krytom mieste, aby ste ju zbytočne nevystavovali extrémnym poveternostným vplyvom a dlho vám slúžila v dobrom stave.