Všetko, čo potrebujete vedieť o tvrdej vode v domácnosti

400

Domáce systémy na zmäkčenie vody majú potenciál zlepšiť kvalitu života ľudí. Dobrý systém môže eliminovať každodenné podráždenie tela a psychiky, ktoré môžete pociťovať v dôsledku tvrdej vody. Patria sem suchá koža a vlasy, škvrny, špina, nepríjemný zápach a dlhodobé náklady na výmenu nákladných zariadení na teplú vodu v prípade ich zlyhania.

Ako zistím, či je voda tvrdá?

Najistejší spôsob, ako zistiť, čo je vaša voda tvrdá, je nechať ju otestovať. Obchody s domácimi potrebami predávajú súpravy na testovanie vody alebo si môžete zavolať inštalatéra. Test vody vám tiež zistí hladinu minerálov alebo kovov, ktoré sú vo vode, a tiež detekuje napríklad baktérie a iné kontaminanty, chlór či kyslosť. Analýza vody môže odhaliť cenné informácie pre nákup zmäkčovača vody. Test môžete vykonať kedykoľvek, napríklad v prípade, že voda začne zvláštne zapáchať alebo chutiť, alebo ak sa zmenia podmienky v povodí.

Čo môže tvrdá voda spôsobiť?

Najhorším a najnákladnejším problémom uhličitanu vápenatého je to, že sa časom hromadí a spôsobuje upchatie, koróziu a kratšiu životnosť spotrebičov. Tvrdá voda spôsobuje, že ľudská pokožka a vlasy sú suché a svrbiace, takže veľa ľudí siahne po zmäkčovači vody, aby upokojili svoju pokožku. Je tiež známe, že tvrdá voda dodáva bielizni mdlý vzhľad. Je odolná voči tkaninám a tiež sa v nich hromadí, čo spôsobuje matné farby a nedostatok jasu u bielych. Odevy často vyzerajú staršie. Pri tomto probléme môže efektívne pomôcť magnetická úprava vody.

Aký zmäkčovač si mám kúpiť?

Zmäkčovače vody sa dodávajú v rôznych veľkostiach, typoch, kapacitách, farbách a značkách. Niektoré zmäkčovače sú špecializované na určité problémy, zatiaľ čo iné môžu byť štandardné a zovšeobecnené. Aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorý zmäkčovač vody si kúpiť, bolo by ideálne aspoň trochu porozumieť technológii, ktorú majú v sebe.

Zmäkčovač vody na potrubie v podstate upravuje vodu a odstraňuje tvrdosť a minerály pomocou procesu iónovej výmeny spravidla pridaním nejakej formy sodíka alebo draslíka. Zmäkčovadlo má obvykle nádrž na minerálne látky, ktorá obsahuje guľôčky živice, a nádrž ktorá obsahuje soľ, ktoré môžu byť spolu v jednej jednotke alebo v dvoch oddelených nádržiach.