Možnosti privyrobenia pri materskej a práce na skrátený úväzok

217

Materstvo je krásnym, napriek tomu však náročným obdobím každej ženy. S príchodom potomka sa zmenia všetky priority a na prvé priečky sa radí dieťa a starostlivosť oň. Akonáhle má žena záujem vrátiť sa do pracovného procesu, môže sa bohužiaľ stretnúť s mnohými úskaliami, ktoré jej situáciu práve neuľahčujú. Aké možnosti z hľadiska brigád a prác na HPP sú v ponuke?

Využite príjem z brigád

Počas materskej dovolenky je samozrejme ukrojená veľká časť rodinného rozpočtu. Pokiaľ máte k dispozícii babičky, v popoludňajších hodinách partnerov, využite brigády, ktoré si v mnohých prípadoch môžete naplánovať podľa svojich vlastných preferencií.

  • Revízia bakalárskych / diplomových prác

Každý študent, keď dokončuje jednotlivé úrovne svojho štúdia, potrebuje niekoho, kto bude ochotný prečítať si jeho prácu a tým bude eliminované čo možno najväčšie množstvo drobných chýb a preklepov. Pokiaľ ste si teda istá českým jazykom, môžete študentom túto službu ponúknuť. Pokiaľ ste navyše niekedy záverečnú prácu tiež písali a pamätáte si na pravidlá citácií, máte ďalšiu konkurenčnú výhodu, prečo by si študent mal vybrať práve vás.

  • Upratovanie domácnosti, stráženie detí alebo venčenie psov

Ak vám upratovanie vlastnej domácnosti ešte neprerástlo cez hlavu, môžete ponúknuť službu upratovania iným domácnostiam. Hodinovú sadzbu môžete zvoliť na základe svojho uváženia, odporúčame sa však porozhliadnuť po rovnakej službe ponúkanej vo vašom okolí a prispôsobiť sa.

Podobné je to so strážením detí alebo venčením psov. Vaše služby sa možno budú hodiť inej mamičke, ktorá stráženie svojich detí niekým zodpovedným využije. Vy tak zabijete dve muchy jednou ranou – vaše deti zoznámite s novými kamarátmi a všetky ich spoločne vyvetráte na čerstvom vzduchu. Rovnako tak prechádzku s deťmi môžete spojiť s venčením psíka.

Skrátený úväzok? Pýtajte sa

Skrátený úväzok bol na Slovensku ešte pred pár rokmi sci-fi, v dnešnej dobe sa však zamestnávatelia snažia viac vychádzať mamičkám v ústrety. Skúste sa opýtať známych vo svojom okolí, ako to funguje vo firme, kde pracujú. Mnoho zamestnávateľov toleruje prácu na skrátený úväzok, prípadne poskytuje aj možnosť čiastočného homeoffice. Skúste sa porozhliadnuť po ponukách, ktoré zohľadňujú náročnosť logistiky s deťmi a pokúsia sa vám život uľahčiť.