4 tipy, ako využiť staré oblečenie

705

Každý z nás to pozná. Tričko, ktoré sme tak dlho nosili nám je odrazu krátke. Obľúbený sveter už nemá tie žiarivé farby ako keď bol zavesený v obchode. Vyťahané rifle, z ktorých trčia nitky si už taktiež do práce znova neoblečieme. Ak máte aj vy doma kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte, máme pre vás niekoľko rád, ako ich môžete ešte raz využiť.

Oblečenie a bábiky trochu inak

Zo starého oblečenia sa nedá vyrobiť len oblečenie pre bábiky, ale aj bábiky samotné. Hovoríme hlavne o handrových bábikách. Ich veľkou výhodou je jednoduchosť, vďaka ktorej zvládne výrobu každý. Nepotrebujete ani šijací stroj a vystačíte si tak s bežnými nástrojmi, ktoré máte doma.

Handrové bábiky môžete vyplniť recyklovanou penou zo starých vankúšov alebo môžete pre tento účel kúpiť bavlnené, vlnené či umelinové chuchvalce. Pre výrobu hlavy by ste mali zvoliť jednofarebnú látku s farbou podobnou pokožke. Samotnú tvár vyrobíte jednoducho fixkou na textil.

Vyrobte si z oblečenia ďalšie oblečenie

Návodov, ako vyrobiť z jedného kúska oblečenia iný, nájdete na internete mnoho. V väčšine prípadov stačí len niekoľko švov a vznikne celkom nový dizajnérsky kúsok.

Pánske košele sa dajú jednoducho pretvoriť na štýlové šaty. Tričká s dlhým rukávom a väčším výstrihom netreba strihať alebo šiť. Stačí ich potiahnuť až na pás, rukávy previazať okolo pása a úzka sukňa je na svete.

Z oblečenia bytový textil a doplnky

Spomínané košele môžu po niekoľkých stehoch poslúžiť aj ako obliečky na dekoračné vankúšiky. Pre tento účel sa hodia aj klasické tričká. Z viacerých tričiek so zaujímavou potlačou môžete vyrobiť unikátnu prikrývku. Ak nemáte chuť na väčšie projekty, zo starého oblečenia môžete vyrobiť rôzne puzdrá, taštičky alebo obľúbené tašky cez rameno.

Staré oblečenie by nikdy nemalo skončiť v koši. Akýkoľvek kúsok vášho šatníka sa dá ľahko premeniť na nový odev. Deti môžu zase potešiť handrové bábiky, ktoré sú jednoduché na výrobu. Staré tričká či košele môžu zase poslúžiť na výrobu rôznych kusov bytového textilu, ktorá prinesie do vašej domácnosti čerstvý nádych.