Kolagén a jeho účinky – od kedy je dobré dodávať ho do nášho tela?

230

O kolagéne je v posledných rokoch počuť takmer na každom kroku. Odporúčajú ho lekári, známe osobnosti, ale aj neznáme osoby väčšinou v seniorskom veku v častých reklamách v televízii. Prečo je dobré dopĺňať kolagén a kedy s tým začať? Na čo si dať pri výbere kvalitného kolagénu pozor? Tu sú základné dôležité informácie.

Čo je kolagén?

Základná stavebná vo vode rozpustná bielkovina, to je kolagén. Spája bunky tkanív, kostí a šliach. Kolagén nájdeme v chrupavkách kĺbov a tvorí asi 75% našej pokožky. Ide o takú lepiacu hmotu tela živých organizmov. Jeho množstvo má vplyv na pohybový aparát, vzhľad pokožky, ale aj na vzhľad a kvalitu vlasov, nechtov, nervového a imunitného systému.

Produkcia kolagénu a jeho úbytok

Naše telo si kolagén samo vyrába. Deje sa tak vo veľkom množstve do asi 25 rokov veku, potom jeho produkcia klesá. Preto už okolo tridsiatich rokov veku môžete začať kolagén preventívne užívať. Produkcia rapídne klesne okolo 45 rokov veku, a zvyšky kolagénu, ktoré máme, nie sú zďaleka také kvalitné, ako boli v rokoch predtým.

To sú dôvody, prečo vo veku po štyridsiatke dochádza k výraznej tvorbe vrások, môžu nás bolieť kĺby, vlasy a nechty nie sú také pekné a pevné, ako predtým.

Kolagén znižuje nielen vek, ale aj vystavovanie sa nadmerne UV žiareniu, nedostatok pobytu na čerstvom vzduchu, nekvalitná strava chudobná na vitamíny A, C, E, železo a vápnik, nedostatočná fyzická aktivita, stres…

Doplňte si kvalitný kolagén

Pri výbere vhodného kolagénového doplnku sledujte nie to, kto vám ho ponúka, ale to, či pochádza z farmaceutického priemyslu, či má dobrú mieru vstrebateľnosti – tú podporuje napr. doplnený vitamín C v produkte, a či je pre naše telo skvele využiteľný. Najviac a najlepšie vieme využiť hovädzí kolagén.

Všetko uvedené spĺňa hydrolyzovaný kolagén Cartylis. Viac informácií nielen o ňom nájdete na eliteq.sk.