Tieto fakty o recyklácií ste možno doposiaľ nepoznali

446

S pojmom recyklácia si prešli zoznámením už azda všetci. Prostredníctvom procesu spätného používania rôznych typov už predtým používaným materiálov ako je papier, sklo, plast či napríklad guma možno predísť nadmernému plytvaniu, ale i spotrebe prírodných zdrojov ako i množstvu vzniknutého a uskladňovaného odpadu. S recyklovaním rôznych materiálov sa spája množstvo zaujímavostí, ktoré sa možno doposiaľ k vám ešte stále nedostali. I to je jeden z dôvodov, prečo sme sa niektoré zaujímavé fakty v súvislosti s recykláciou a našim životným prostredím rozhodli spísať do nášho článku.

  1. V Slovenskej republike je v súčasnosti recyklovaného iba 0,2 % komunálneho odpadu. Tento fakt dokazuje, aká je nesmierne dôležitá povinnosť šírenia edukácie o recyklácií a nakladaní s odpadom na Slovensku.
  2. Zapojením sa do procesu recyklácie dochádza k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Recyklácia tak patrí medzi významné spôsoby, ktorými možno redukovať vplyv atmosférických plynov na zdravie nášho životného prostredia.
  3. Prostredníctvom procesu recyklácie jedného hliníka možno dôjsť k ušetreniu dostatočného množstva energie potrebnej pre správny prevádzkových chod televízneho prijímača či počítača.
  4. Pri procese recyklácie piatich fliaš, ktoré tvorí plastový materiál, môže dôjsť k produkcii dostatočného množstva vláknovej výplne potrebnej pre vyplnenie lyžiarskej bundy.
  5. Každá domácnosť dokáže prispieť k ochrane životného prostredia, a to napríklad zapojením sa do procesu recyklácie, udržateľnejšou spotrebou, obmedzením využívania plastových materiálov alebo napríklad vykurovaním ekologickými alternatívami ako je napríklad využitie drevených brikiet, ekohrášku či peliet a1.
  6. Recykláciou jednej tony papierového materiálu možno zachrániť v priemere 17 až 19 stromov, pričom jeden strom disponuje schopnosťou ročne filtrovať zo vzduchu až tridsať kilogramov látok znečisťujúcich naše životné prostredie.

S recykláciou sa spája mnoho zaujímavého, ktoré je pre mnohých ešte stále neobjavené. Postačí trochu voľného času, chuť dozvedieť sa niečo nové a zaručene sa dostanete k zdrojom mnohých obohacujúcich informácií. Kto vie, možno vás načítané zaujímavosti a fakty budú motivovať k recyklovaniu, udržateľnej spotrebe či ochrane životného prostredia.